Pandemia sprawiła, że zamknięto muzea, kina i teatry oraz odwołano imprezy. Z jednej strony koronawirus uderzył w świat kultury, ale z drugiej pokazał, że to właśnie kultura ratuje nas w okresie izolacji. Zarówno twórcy jak i odbiorcy uczyli się funkcjonowania w sieci. Czy zatem pandemia przyspieszyła zmiany, które i tak nas czekały? Kultura to przecież nie tylko konkretne dzieła, ale i system wartości. Czy zatem epidemia zmieni wartości i ich hierarchię i to gdzie kalkulujemy granice tego co wolno? Jakie radykalne zmiany przyniosła i czy są one odwracalne czy nieodwracalne i kto skorzysta na pandemii?
Wróciliśmy do czasów naszych dziadków
Prof. Przemysław Czapliński uważa, że poprzez kulturę tworzoną w domu wróciliśmy do kultury tworzonej przez naszych dziadków. W Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojennym w co drugim domu spotykali się ludzie, aby razem pograć na instrumentach, recytować wiersze, albo czytać na głos teksty literackie. Druga sprawa z tym związana to machnięcie ręką na profesjonalizm. Chodzi o to, aby się zabawić i sprawić radość sobie i innym. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że po epidemii będziemy innym społeczeństwem. Natomiast ludzie odkryli, że potrafią sobie radzić sami z nudą i nie muszą się jej bać. Zdaniem prof. Przemysława Czaplińskiego pandemia zasiała wirus ozdrowieńczy. Uczynili to ludzie, którzy spróbowali wykorzystać pandemię jako kulturalną szansę.
Sprawdź też:
Festiwal Malta 2020: sprawdź program
Od środy do piątku, 26 czerwca na Różanym Potoku trwa zorganizowany w ramach Generatora Malta performance Mateusza Kowalczyka "Dzikie strumienie".
W czwartek, 25 czerwca o godzinie 18.00 na Osiedlu Powstań Narodowych zobaczymy spektakl Krystyny Jandy "Shirley Valentine".
Spektakle i koncerty na osiedlach
Obchody jubileuszu miały być huczne, ale z powodu pandemii plany te trzeba było zmienić. Dzięki mobilnej scenie festiwal dotrze na Rataje, Winiary, nad Cybinę i na Stare Miasto. Tam zagrane zostaną m.in. spektakle Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka.
Na widowni przed plenerową sceną spektakle może zobaczyć 150 osób. Dlatego przedstawień będzie można posłuchać na falach Radia Afera 98,6 MHz i oraz zobaczyć je z okien i balkonów. Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza na wybranych podwórkach wezmą udział w wydarzeniach teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę Lamę Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek.
W lipcu na Wilczaku stanie miasteczko festiwalowe. W jego programie przewidziano koncerty, warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe oraz nocne silent disco.
Generator Malta o wodzie
Tegoroczny Generator Malta przyjrzy się społecznym kontekstom wody ze szczególnym uwzględnieniem akwenów poznańskich. Na program złożą się koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej oraz działania edukacyjno-artystyczne.
Sprawdź też:
Doroczne debaty na placu Wolności przeniesiono do siedziby Fundacji Malta. Dotyczyć będą przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Anna Wolff-Powęska i Adam Bodnar. Debaty będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu . Można je obejrzeć na kanale YouTube Malty - TUTAJ.
Muzyka na jesień
Część festiwalowych wydarzeń przeniesiono jesień. Zaprezentowane będą wtedy projekty muzyczne takie jak m.in "Projekt Krynicki" czyli premierowe wykonania kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego zamówionych przez Maltę u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. Podróżą przez 30-lecie festiwalu będzie koncert jubileuszowy Jazz Bandu Młynarski-Masecki.
Gdzie odbierać wejściówki?
Bezpłatne wejściówki będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach. W piątki od godziny 17 i w sobotę od godziny 10.
Sprawdź też:
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?