Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rysunki Janusza Różańskiego znalezione pod podłogą w galerii [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Galeria polskiego wzornictwa ma powstać w budynku przy mieszkaniu Janusza Różańskiego. Jej otwarcie poprzedzą wernisaże. Pierwszym będzie wystawa pracy wnuczki projektanta
Galeria polskiego wzornictwa ma powstać w budynku przy mieszkaniu Janusza Różańskiego. Jej otwarcie poprzedzą wernisaże. Pierwszym będzie wystawa pracy wnuczki projektanta Grzegorz Dembiński
Obok dawnego domu poznańskiego projektanta mebli - Janusza Różańskiego ma zostać otwarta galeria polskiego wzornictwa. Póki co, trwa tam wernisaż prac jego wnuczki, która stworzyła graficzno-dźwiękową instalację z cudem uratowanych technicznych rysunków dziadka.

W tym mieszkaniu, przy ulicy Gąsiorowskich w Poznaniu, przez lata rodziły się pomysły na wygodne, praktyczne, a dodatkowo desingerskie meble, który znajdowały zastosowanie, w czasach Gomułki, w każdym polskim domu. W tym mieszkaniu przez lata żył Janusz Różański, wybitny poznański projektant, który piastował urząd naczelnika pracowni architektonicznej w Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa. Dziś, przy Gąsiorowskich nadal mieszka rodzina Różańskiego i ponownie to miejsce ma stać się kolebką poznańskiego meblarstwa. W sąsiedztwie odbywa się właśnie wernisaż prac wnuczki Różańskiego - Aleksandry Cieślewicz, której artystyczny projekt graficzno-dźwiękowy składa się z cudem uratowanych technicznych rysunków dziadka.

A wszystko to możliwe jest dzięki inwencji Michała Szarko i Przybyrada Paszyna ze studia Politura, którzy przy Gąsiorowskich chcą otworzyć galerię polskiego wzornictwa. Nim jednak to nastąpi lokum trzeba odremontować. Pomóc w tym mają dodatkowe akcje, promujące projekt, jak chociażby ten wernisaż.

- Dostaliśmy ten lokal od miasta w ramach programu Otwartej Strefy Kultury, mającej na celu ożywić Łazarz - wyjaśnia Przybyrad Paszyn. - Zależało nam właśnie tym konkretnym miejscu, bo wiedzieliśmy, że obok w mieszkaniu przed laty żył Janusz Różański, którego meble także odtworzyliśmy jako Politura.

Projektanci nawiązali przy tej okazji współpracę z wnuczką Różańskiego - także artystką. Praca Aleksandry Cieślewicz, którą zobaczyć można w ten weekend w lokalu przy Gąsiorowskich 12 jest niezwykła z kilku względów. Przede wszystkim składa się z archiwalnych rysunków technicznych Janusza Różańskiego, które cudem ocalały i zostały znalezione pod podłogą w mieszkaniu projektanta w 2000 roku.

- To niezwykłe znalezisko ponieważ bardzo ciężko znaleźć jakieś archiwalne rysunki, dokumentacje - prawie nic się z czasów PRL praktycznie nie zachowało. Odtwarzając meble z tamtych czasów musimy posiłkować się archiwami, szukać po domach, śmietnikach tego, co zachowało się z minionych lat - tłumaczy Przybyrad Paszyn.

Finalnie przy ulicy Gąsiorowskich 12 ma powstać galeria polskiego wzornictwa, gdzie będą prezentowane meble z lat 50-60. i 70. głównie poznańskich projektantów. - Poznań był zagłębiem meblarskim. Chcemy do tych tradycji wrócić - dodaje Paszyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski