Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rytmy flamenco rozgrzały publiczność "Wieczoru hiszpańskiego" Akademii Gitary

Marek Zaradniak
Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu dyrygował Cesar Alvarez.
Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu dyrygował Cesar Alvarez. Archiwum Akademii Gitary
Concierto de Aranjuez Joanquina Rodrigo i Concierto Rubato Carlosa Pinany wypełniły w sobotę "Wieczór hiszpański" Akademii Gitary.

Mimo deszczu około 900 osób przyszło w sobotę na Przystań Miejską na cyplu nad Wartą na Wieczór Hiszpański.

Pierwsza część przyniosła pełne ekspresji wykonanie przez Łukasza Kuropaczewskiego i Orkiestrę Teatru Muzycznego pod batutą wybitnego dyrygenta hiszpańskiego Casara Alvareza jednego z największych przebojów gitarowych Concierto de Aranjuez Joaquina Rodgrigo. Szczególnie jego druga część zyskała popularność dzięki wykorzystaniu na ścieżkach dźwiękowych wielu filmów. Interpretacja Łukasza Kuropaczewskiego sprawiła, że oklaski pojawiały się po zakończeniu poszczególnych części.

Drugą część wieczoru wypełniło Concierto Rubato dobrze znanego w Poznaniu gitarzysty Carlosa Pinany w jego autorskim wykonaniu. Solistą był także perkusjonista Miguel Angelo Orengo. Ten utrzymany w stylu flamenco utwór stanowić może znakomitą ilustrację ścieżki dźwiękowej. Niezwykle energetyczne wykonanie sprawiało, że oklaski rozległy się po każdej z części. Podobać mogło się szczególnie współbrzmienie gitary z instrumentem perkusyjnym cajonem.

Publiczność zgotowała solistom i orkiestrze owację na stojąco. A oni odwzajemnili się wykonaniem niezwykle lubianej kompozycji Isaaca Albeniza „Asturias”. I była to interpretacja niezwykła bo na dwie gitary (Carlos Pinana i Łukasz Kuropaczewski), cajon na którym grał Miguel Angel Orengo i Orkiestry Teatru Muzycznego. I kto wie czy gdyby nie deszcz bisów nie było by więcej.

Tymczasem jeszcze w niedzielę o godzinie 18 w Bibliotece Miejskiej w Luboniu zagra grupa Jacaras. Wykonuje ona na współczesnym instrumentarium tańce hiszpańskie z XVII i XVIII wieku. Ten sam zespół zagra w niedzielę o godzinie 13 podczas Poranka Lusowskiego w kościele w Lusowie. Także w niedzielę, ale o godzinie 20, w poznańskim kościele Karmelitów Bosych finałowy koncert festiwalu zatytułowany „Perły baroku - coda” w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod batutą Jacka Sykulskiego. Na pozytywie grać będzie Jakub Pankowiak. W programie kompozycje Thomasa Tallisa, Johanna Christopha i Johanna Sebastiana Bachów. Natomiast w poniedziałek o godzinie 19 w Teatrze Muzycznym zagra świętujące swe 20-lecie trio Taklamakan. Bilety na koncert kosztują od 25 do 35 złotych.

POLECAMY:

Najlepsze zdjęcia z MPK Poznań. To nas śmieszy i dziwi!

Modowe stylizacje poznaniaków zadziwiają!

Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą! HITY KLASÓWEK

Ile zarabia kierowca i motorniczy MPK Poznań?

100 najpopularniejszych nazwisk żeńskich

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski