Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Salon Wildy powstanie w miejscu dworca PKS [WIZUALIZACJE]

Bogna Kisiel
Salon Wildy powstanie w miejscu dworca PKS
Salon Wildy powstanie w miejscu dworca PKS Pracownia Architektoniczna Grzegorz Czerwiński
Z siermiężnym dworcem autobusowym PKS Poznań pożegna się raczej bez żalu. A na otarcie łez może sporo na tym zarobić. Ile? Dzisiaj trudno oszacować cenę. Ale z pewnością będzie to kilkadziesiąt milionów złotych.

PKS przymierza się do opuszczenia terenu, który obecnie zajmuje.

- Jak tylko otrzymamy lokal dworca autobusowego, który TriGranit buduje w galerii handlowej - tłumaczy Hieronim Urbanek, prezes spółki PKS. - Przy dworcu kolejowym powstaje także terminal odpraw krajowych i międzynarodowych dla autobusów. Gdy będą gotowe, mamy miesiąc, by je przejąć.

Z planów wynika, że stanie się to pod koniec 2014 r.

- Ale może się zdarzyć, że nastąpi to szybciej - dodaje H. Urbanek. - Dlatego przygotowujemy się już teraz. W ubiegłym roku zleciliśmy przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu, na którym znajduje się dworzec autobusowy i zaplecze techniczne.

Zajęła się tym Pracownia Architektoniczna Grzegorz Czerwiński z Poznania. Przeprowadzono badania geotechniczne, przygotowano dokumentację i wystąpiono o decyzję środowiskową.

- Otrzymaliśmy ją 30 października. Gdy się uprawomocni, wystąpimy o warunki zabudowy. Wniosek chcemy złożyć jeszcze w tym tygodniu - twierdzi H. Urbanek. - Po otrzymaniu warunków przystąpimy do wyceny nieruchomości, a następnie ogłosimy przetarg na sprzedaż tej nieruchomości.

A działka będzie droga , bo i lokalizacja świetna, i jest koncepcja jej zagospodarowania.

- Oferta zyskuje na wartości, gdy wiemy co w tym miejscu możemy uzyskać - chwali podejście spółki PKS Andrzej Nowak, dyrektor wydziału urbanistyki i architektury Urzędu Miasta. - Nie sprzedajemy kota w worku. Z drugiej strony miasto nie jest zaskakiwane tym co na takiej działce powstaje.

Dyrektorowi podobają się pomysły architektów.

- Było kilka koncepcji zagospodarowania terenu - mówi Grzegorz Czerwiński. - Pracowały nad nimi niezależnie trzy zespoły. Pokazaliśmy co w tym miejscu może powstać, nie zakłócając życia Wildy i jej charakteru.

Architekci proponują trzy wieżowce, które mają stanowić przeciwwagę dla istniejących budynków Novotelu, Andersii Tower i PFC. Centralnym punktem będzie ten najwyższy o wysokości 116 m, nawiązujący do Silver Tower. Dwa pozostałe osiągną wysokość 86 m. Mają one tworzyć pewien rodzaj bramy, prowadzącej ku Wolnym Torom.

- Chcieliśmy znaleźć równowagę dla budynków znajdujących się po drugiej stronie ul. Królowej Jadwigi - tłumaczy G. Czerwiński. - A także tego co może powstać na Wolnych Torach, zwłaszcza, że tutaj mogą znaleźć się jeszcze wyższe obiekty.

Wieżowce zaplanowano w środkowej części działki, by nie kłóciły się z historyczną zabudową Wildy. Z nią sąsiadować będą już nie tak wysokie budynki, których wyższe kondygnacje zostaną przeznaczone na mieszkania i apartamenty, a parter - na usługi i handel. Pozostałe budynki przewidziano na usługi i biura. Parkingi mają znajdować się na podziemnych piętrach.

Z jednej strony intensywna, wysoka zabudowa, z drugiej - pozostawiona duża przestrzeń publiczna - centralny plac z alejkami spacerowymi i zielenią. To właśnie on ma stać się reprezentacyjnym salonem Wildy, tętnić życiem. Zaprojektowano go nie tylko z myślą o użytkownikach tego kompleksu, ale także dla mieszkańców Wildy i całego Poznania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski