18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Samorządowcy i stowarzyszenia dyskutowali o dużych rodzinach

PEJ
W sobotę w poznańskim urzędzie miasta odbyło się forum samorządowe na rzecz dużych rodzin. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.
W sobotę w poznańskim urzędzie miasta odbyło się forum samorządowe na rzecz dużych rodzin. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Waldemar Wylegalski
W sobotę w poznańskim urzędzie miasta odbyło się forum samorządowe na rzecz dużych rodzin. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.

Spotkanie samorządowców, ekspertów, naukowców i przedstawicieli Związku Dużych Rodzin 3+ z całej Polski miało na celu wymianę doświadczeń i pomysłów na pomoc rodzinom wielodzietnym. Rozmawiano więc o tym, co do tej pory udało się w miastach i gminach wprowadzić w ramach prorodzinny działań i pomocy dużym rodzinom, o roli organizacji pozarządowych w takich działaniach czy o demografii i płodności. Sporym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat ustawy śmieciowej i jej zastosowania w wielodzietnych domach.

- Liczne badania jednoznacznie pokazują, że ilość produkowanych odpadów komunalnych spada wraz ze wzrostem liczebności gospodarstwa domowego - mówi prof. Włodzimierz Urbaniak z wydziału chemii UAM i Poznańskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. - Pojawiają się już głosy o konieczności wprowadzenia poprawek do tzw. ustawy śmieciowej. Należałoby więc pomyśleć o tym, by wprowadzić jakiś wskaźnik biorący pod uwagę np. liczbę dzieci w gospodarstwie domowy. Samorządy powinny mieć większą swobodę w wyborze sposobów obliczania opłat za śmieci.

Tego samego zdania są przedstawiciele Związku Dużych Rodzin 3+, którzy nie są zadowoleni z wynegocjowanych zniżek za wywóz śmieci. W Poznaniu udało się ustalić tylko 5 procent rabatu od czwartej osoby w gospodarstwie domowym. Ale postulatów rodziny wielodzietne mają więcej. Część z nich rozumieją i podzielają również samorządowcy.

- Na razie w Wielkopolsce widzimy przede wszystkim działania symboliczne, czyli bardziej promujące pomoc rodzicom wielodzietnym, niż faktycznie oddziałujące na nasze kieszenie - mówi Monika Ławrynowicz z poznańskiego Związku Rodziny Dużej 3+. - Dlatego mamy w Wielkopolsce swoje priorytetowe postulaty. Obecnie działamy na rzecz powstania wojewódzkiej karty rodziny dużej, która może dać rodzinom wielodzietnym np. ulgi na kolei. Zależy nam, by w Poznaniu nieco zmienić zasady ulgi komunikacyjnej. Chcielibyśmy włączyć do niej chociaż jednego rodzica, który bardzo często musi komunikacją odwozić dzieci do szkoły. Planujemy również podjąć rozmowy n temat zniżek z energetyką, gazownią, a także na temat włączenia do Karty Rodziny Dużej np. stacje benzynowe czy więcej sklepów spożywczych, czyli te miejsca, w których rzeczywiście zostawia się dużo pieniędzy - dodaje Ławrynowicz.

Również prezydent Poznania Ryszard Grobelny przyznaje, że choć wokół rodzin dużych dzieje się w mieście sporo, to wciąż do sukcesu daleko. Stąd m.in. powołanie w ubiegłym tygodniu Rady Rodziny Dużej, która ma współpracować z radą miasta, a także dalsze rozmowy z instytucjami miejskimi (np. Nowym ZOO) oraz samorządami z aglomeracji poznańskiej, a nawet całej Wielkopolski, o połączeniu sił w ramach działań na rzecz dużych rodzin.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski