Paryż od lat uchodzi za mekkę świata mody. Mimo iż w ubiegłym stuleciu dorobił się silnej konkurencji w Londynie, Mediolanie i Nowym Jorku, nadal stanowi centralny punkt modowej mapy. Historia przemysłu odzieżowego sięga we Francji epoki Ludwika XIV, co tłumaczy nierozerwalną więź miasta nad Sekwaną z wielkimi projektantami i ich kreacjami.
Podczas wystawy pokazanych zostanie 50 damskich ubiorów z prywatnej kolekcji. Wśród ich twórców znaleźli się m.in. Jean-Philippe Worth, Jeanne Lanvin, Christian Dior, Thierry Mugler i Christian Lacroix.
Jak zaznaczają organizatorzy, celem wydarzenia nie jest zaprezentowanie wszystkich zjawisk mody kobiecej XX wieku, ale najciekawszych z nich. W ramach cyklu powiązanych spotkań omówione zostaną nurty Art Deco, krawiectwa Haute couture, francuska szkoła gorsetu, minirewolucje i ówczesne modowe spojrzenia w przyszłość.
Przy okazji wystawy odbędą się wykłady i pokazy filmów nawiązujących do niej tematem. W programie m.in. "Coco Chanel" Anne Fontaine, "Annie Hall" Woody'ego Allena i "Artysta" Michela Hazanaviciusa.
Kuratorem "Elegancji Francji" jest Piotr Szaradowski - projektant i wykładowca mody XX wieku w School of Form, który od czterech lat prowadzi też regularne wykłady w poznańskim Domu Bretanii. Kostiumy będzie można podziwiać do 18 sierpnia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Były dowódca sił NATO w Europie: Kumple Putina mogą zwrócić się przeciwko niemu
- Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów na polską politykę - co dokładnie reguluje?
- Komisja ds. rosyjskich wpływów pod ostrzałem opozycji. Mamy odpowiedź na zarzuty
- Powinna powstać komisja badania wpływów rosyjskich na UE. Mówił o tym premier