Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skontrolują działania oficera rowerowego

BLD
02.03.2015 poznan rd wojciech makowski oficer rowerowy urzaqd miasta. glos wielkopolski. fot. robert domzal/polskapresse
02.03.2015 poznan rd wojciech makowski oficer rowerowy urzaqd miasta. glos wielkopolski. fot. robert domzal/polskapresse Robert Domzal
Wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski zlecił kontrolę w Wydziale Transportu i Zieleni. Sprawdzana ma być dotychczasowa działalność oficera rowerowego.

Czy oficer rowerowy Wojciech Makowski dawał zlecenia swoim znajomym? Na to pytanie odpowiedź poznamy po kontroli jaką zlecił wiceprezydent Maciej Wudarski. Przypomnijmy, że działalnością urzędnika odpowiedzialnego za politykę rowerową w ostatnim czasie interesował się radny PO Tomasz Lipiński. Twierdził on, że zlecenie na przeprowadzenie audytu rowerowego BYPAD otrzymał kolega W. Makowskiego.

Zobacz też: Oficer rowerowy, od sceptycyzmu po pochwały

Zapytanie ofertowe dotyczące audytu zostało skierowane do czterech wykonawców: spółki Grupa Inspro, Cezarego Grochowskiego, Jakuba Szymczaka oraz firmy Remobi. Dla tej pierwszej W. Makowski pracował zanim objął posadę w Poznaniu, do dziś widnieje na jej stronie internetowej jako audytor BYPAD. W sieci można też znaleźć powiązania między oficerem rowerowym a C. Grochowskim, bowiem razem działali w ogólnopolskim stowarzyszeniu Miasta dla rowerów. Pierwszy był członkiem komisji rewizyjnej, drugi wiceprezesem. Dziś C. Grochowski jest z kolei prezesem stowarzyszenia Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, w którym działa także J. Szymczak. Przeprowadzenie audytu powierzono C. Grochowskiemu, bowiem złożył najniższą ofertę - 31,5 tys. zł (INSPRO złożyło ofertę na 119 tys. zł, J. Szymczak na 35 tys. zł).

Tomasz Lipiński zapowiadał też, że na sesję Rady Miasta przygotuje specjalne oświadczenie, w którym będzie domagał się kolejnych wyjaśnień dotyczących działalności oficera.

- Nie znam motywacji wiceprezydenta, ale liczę, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona. Postanowiłem nie wygłaszać oświadczenie do momentu ujawnienia wyników kontroli - stwierdza radny.
Wojciech Makowski na swoje stanowisko został powołany na początku ubiegłego roku. Wśród większości radnych nie miał jednak wysokich notowań, bo nie widzieli oni efektów jego pracy. Z krytyką spotkał się też pomysł przeprowadzenia audytu.

Zobacz też: Audyt po znajomości? Radny chce wyjaśnień

- Nie jestem ekspertem, ale już wcześniej uważałem, że pieniądze przeznaczone na audyt można było spożytkować na poprawę infrastruktury rowerowej. Skoro zatrudniliśmy oficera rowerowego, to urząd powinien ciąć wydatki zewnętrzne - mówił na początku marca Tomasz Lewandowski, szef klubu Zjednoczonej Lewicy.

Sam W. Makowski zapowiadał, że za kilka lat Poznań będzie wzorem dla innych w prowadzeniu polityki rowerowej. Obecnie jednak doszło do rozłamu w środowisku rowerowym, bowiem części cyklistów reprezentujących Masę Krytyczną nie spodobała się koncepcja zwężenia ul. Grunwaldzkiej proponowana przez oficera. Pierwsze posiedzenie Rady Rowerowej, które miało się odbyć w ubiegłym tygodniu zostało odwołane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski