Zobacz
  odmiany i ceny

  Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk?

  Rozwiń
  Poznań: Skwer na Łazarzu nosi imię sławnego podróżnika...

  Poznań: Skwer na Łazarzu nosi imię sławnego podróżnika Kazimierza Nowaka

  BOK

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kazimierz Nowak - podróżnik, reportażysta i fotograf - został patronem skweru, który znajduje się w Poznaniu w granicach rynku Łazarskiego, pomiędzy ulicami Lodową i Głogowską.
  - Wnioskował o to były radny Dariusz Lipiński - przypomina Wojciech Wośkowiak, przewodniczącego klubu radnych Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

  Zabiegi o nadanie skwerowi imienia Kazimierza Nowaka trwały od 2004 roku.

  - Najpierw jednak trzeba było uregulować stan prawny tego miejsca, ponieważ było kilku właścicieli - wyjaśnia W. Wośkowiak. Później Rada Osiedla Św. Łazarza wzięła się za uporządkowanie tzw. lejka łazarskiego, który był bardzo zaniedbany. Teraz to miejsce jest godne nowego patrona. A trzeba pamiętać, że K. Nowak mieszkał przy ul. Lodowej.

  Nową nazwę zyskała także droga wewnętrzna na Starołęce. Komisja Opiniodawcza do spraw Nazewnictwa Ulic zaproponowała, by nazywała się Nagłowicka. Nie bez powodu. W tym rejonie Poznania ulice noszą nazwy pochodzące od miejscowości, znajdujących się w centralnej Polsce (a dokładniej w okolicach Kielc). Pomysł pozytywnie zaopiniowała Rada Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo, a na sesji został on zaakceptowany przez Radę Miasta.

  Przy tej okazji radni zmienili także zasięg nazwy "Jasna", dostosowując ją do aktualnego przebiegu ulicy, która jest na Marcelinie.
  W tym samym rejonie Poznania nadano nazwy trzem ulicom. W ten sposób na Marcelinie mamy teraz: Kolorową, Pastelową, Prostą oraz Konstancji Łubieńskiej. Jedynym kosztem, jaki musi ponieść miasto, jest oznaczenie ulic tabliczkami z ich nazwami.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo