Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ślepe ryby na Skwerze Trzech Tramwajarek. Częstowano zupą [ZDJĘCIA, WIDEO]

BLD
W piątek na Skwerze Trzech Tramwajarek społecznicy częstowali przechodniów "ślepymi rybami" - tak wyglądał finał akcji "Żądamy chleba" podczas której zbierano pieniądze na inicjatywę "Zupa na Głównym".
W piątek na Skwerze Trzech Tramwajarek społecznicy częstowali przechodniów "ślepymi rybami" - tak wyglądał finał akcji "Żądamy chleba" podczas której zbierano pieniądze na inicjatywę "Zupa na Głównym". Robert Woźniak
W piątek na Skwerze Trzech Tramwajarek społecznicy częstowali przechodniów "ślepymi rybami" - tak wyglądał finał akcji "Żądamy chleba" podczas której zbierano pieniądze na inicjatywę "Zupa na Głównym".

Przez ponad miesiąc 40 lokali gastronomicznych, sklepów czy salonów fryzjerskich - głównie z Jeżyc - zbierało pieniądze w ramach akcji "Żądamy chleba". Do 28 czerwca organizatorzy chcieli zebrać 10 tys. zł, które zostaną przekazane inicjatywie "Zupa na Głównym", dzięki której w każdą sobotę o godz. 18 na przystanku PST Dworzec Zachodni osoby bezdomne i ubogie mogą zjeść ciepły posiłek.

Finał akcji odbył się w piątek na Skwerze Trzech Tramwajarek na rogu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego. Społecznicy na Jeżycach częstowali przechodniów charakterystyczną dla wielkopolskiej kuchni zupą „ślepe ryby”. – Akcją zainteresowały się także osoby, które w 1956 roku pracowały w fabryce Cegielskiego. Pytały czym jest „Zupa na Głównym” – opowiada Tomasz Lisiecki, jeden z organizatorów zbiórki.

Czytaj też: Poznań: Całe Jeżyce włączyły się do akcji "Żądamy chleba". Zbierają na posiłki dla ubogich

Na skwerze przez ponad godzinę rozdano ponad 90 litrów zupy oraz specjalnie przygotowanych okolicznościowych kartek i plakatów. – Dla nas największą wartością akcji stanowi fakt, że "Zupa na Głównym" mogła znaleźć nowych sojuszników – dodaje T. Lisiecki.
Organizatorzy akcji "Żądamy chleba" zapowiadali, że chcą uzbierać 10 tys. zł. Pieniądze zbierano nie tylko do puszek, ale także przez internet. – Zbiórka internetowa przyniosła ponad 4 tysiące złotych. Wszystko, co trafiło z kolei do puszek będziemy zliczać w najbliższych dniach. Myślę, że cel spokojnie osiągnęliśmy – stwierdza T. Lisiecki.

Czytaj też: Przepis na zupę "ślepe ryby"

Przypomnijmy, że akcja jest kontynuacją działań, które zapoczątkował na Jeżycach właściciel piekarni "Czarny Chleb" Jacek Polewski. W ubiegłym roku rozdał on 100 chlebów, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy okazji zbierał pieniądze na obiady podawane przez "Zupę na Głównym".

Poznański Czerwiec 1956 r. nie był porażką. To jedno z tych wydarzeń w naszych dziejach, w których objawiła się prawdziwa moc polskiego ducha wolności - czytano w liście Prezydenta Andrzeja Dudy, podczas obchodów Poznańskiego Czerwca w piątkowe popołudnie pod bramą główną HCP S.A. przy ul. 28 Czerwca 1956 r.

Poznań: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Ur...

W piątek 28 czerwca w Poznaniu odbywają się obchody 63. rocznicy Czerwca '56. Poznaniacy czczą pamięć ofiar zrywu przez cały dzień. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. "T...

Zobacz też:

Jedno z najsłynniejszych, symbolicznych zdjęć z wydarzeń Poznańskiego Czerwca'56. Po latach okazało się, że wiele fotografii wykonali tajniacy UB.Zobacz kolejne zdjęcia w kolorze ---->

Poznański Czerwiec'56: Zobacz zdjęcia z tamtych lat

Dr Łukasz Jastrząb od 20 lat zajmuje się tematyką związaną z Poznańskim Czerwcem 1956 roku  Jest autorem najbardziej wiarygodnej - i na dzień dzisiejszy - ostatecznej listy 57 ofiar Czerwca 1956 roku. Prezentowane fotografie ofiar to unikaty, zdobyte przez dr Łukasza Jastrząba w trakcie jego badań naukowych. - Poszukiwania rodzin ofiar to była tytaniczna praca, w okresie bez internetu - podróże po całej Polsce, setki wykonanych telefonów, wysłanych pism, kwerendy w książkach telefonicznych, odwiedzanie miejsc zamieszkania ofiar, przepytywanie ich sąsiadów, poszukiwania na cmentarzach Wrocławia, Warszawy, Skały koło Ojcowa, przeszukiwanie archiwów szpitalnych w Poznaniu i w wielu innych miastach Polski... To także bardzo ciężkie emocjonalnie rozmowy z rodzinami, trudno to było czasem udźwignąć, widząc po 50 latach łzy podczas wspomnień... 57 ofiar, z czego 80 proc. to ofiary czysto przypadkowe... Tylko jeden cywil zginął z bronią w ręku, reszta to efekt przypadku i bezładnej strzelaniny, jaka miała miejsce wówczas na ulicach Poznania...  – mówi dr Łukasz Jastrząb.Zobacz kim były i jak zginęły ofiary Poznańskiego Czerwca na kolejnych slajdach ---->

Ofiary poznańskiego Czerwca'56. Podczas robotniczego buntu z...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski