Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Słowa i pamięć to kontynuacja życia - Ilona Dworak-Cousin o swej nowej książce

Marek Zaradniak
Prowadzący spotkanie Andrzej Niziołek, Ilona Dworak-Cousin i Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu
Prowadzący spotkanie Andrzej Niziołek, Ilona Dworak-Cousin i Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Marek Zaradniak
W Poznaniu trwa XXII Dzień Judaizmu. Z tej okazji w siedzibie Gminy Żydowskiej odbyło się spotkanie z Iloną Dworak-Cousin, długoletnią przewodniczącą Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, autorką wydanej przez wydawnictwo Austeria książki „Podróż do krainy cieni”.

- To książka o korzeniach. Chciałam o nich opowiedzieć moim dzieciom i moim wnukom, bo słowa i pamięć to kontynuacja życia. „Podróż do krainy cieni” to wyprawa w głąb mojej duszy - mówiła Ilona Dworak-Cousin.

Autorka wyznała, że nie umie pisać inaczej niż bardzo osobiście. Gdy napisała tę książkę dla swoich dzieci, powiedziano jej, że powinna ukazać się w większym nakładzie i być przetłumaczona na język polski. To niezwykle barwnie napisana saga rodzinna, ale zarazem historia 300 tys. Żydów, którzy żyli na ziemi polskiej i uciekli do Rosji. Nie przyjęli jednak obywatelstwa rosyjskiego i przez Stalina byli uważani za szpiegów i zesłani na Syberię. Dzięki temu jednak przeżyli. Potem były Samarkanda i Taszkient, a dla niektórych Armia Andersa i powrót do Polski.

Ilona Dworak-Cousin powiedziała, że musiała odszukać swoje korzenie, aby wiedzieć kim i skąd jest, i dlaczego gdy jedzie do Krakowa, ma wielką miłość do tego miasta. To nie wzięło się znikąd, ale z tego, że w Krakowie żyli jej mama, babcia i dziadek, a jej wujek zaprojektował 32 istniejące do dziś budynki.

Zdaniem Ilony Dworak-Cousin, gdy się zaczyna pisać, często nie wie się dokąd to pisanie doprowadzi. Ją doprowadziło m.in. do odnalezienia felietonów ojca pisanych chyba w roku 1927. Jej ojciec był inżynierem i wykładowcą Politechniki Wrocławskiej, ale miał ogromny talent do pisania tekstów humorystycznych. To książka o niełatwych relacjach z rodzicami. Z ojcem, dla którego była oczkiem w głowie, jak i z matką, wobec której często buntowała się, ale po latach zrozumiała, jaki wpływ miała na jej matkę utrata rodziców i brata podczas II wojny światowej.

Jest to też opowieść o życiu Żydów we Wrocławiu, gdzie rodzina Ilony Dworak osiadła po wojnie, ale i o imigrantach przybywających tak jak rodzina Ilony Dworak-Cousin w latach 50. z Polski do Izraela. Tam rozpoczynali nowy rozdział niełatwego życia. Wielu z nich zamieszkało w leżącym niedaleko Tel Awiwu osiedlu Ramat Awiw nazywanym Gomułkowem.

Spotify, czyli popularny serwis muzyczny, który zapewnia dostęp do milionów utworów, podsumował rok 2018. Oto TOP 15 najpopularniejszych utworów wśród mieszkańców Poznania.Przejdź dalej --->

15 najczęściej słuchanych piosenek przez mieszkańców Poznani...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski