Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Staromiejskie Koncerty Organowe zaczną się w czwartek od Bacha

Marek Zaradniak
Podczas koncertu "Zacznijmy od Bacha" zagra Łukasz Kołakowski.
Podczas koncertu "Zacznijmy od Bacha" zagra Łukasz Kołakowski. Waldemar Wylegalski
W czwartek rozpoczynają się w poznańskiej farze tegoroczne Staromiejskie Koncerty Organowe. Podczas wieczoru "Zacznijmy od Bacha" zagra Łukasz Kołakowski.

Staromiejskie Koncerty Organowe odbywają się w poznańskiej farze latem w lipcu i w sierpniu w czwartkowe wieczory. Na organach Ladegasta grają tam organiści z całej Europy.

W tym roku z powodu pandemii będą to jednak tylko wirtuozi z Polski. Zaplanowano pięć koncertów. Zainauguruje je w czwartek 9 lipca koncert "Zacznijmy od Bacha". Jego solistą będzie będzie Łukasz Kołakowski.

W programie znajdą się Preludium i Fuga Es-dur BWV 552 i "Schmücke dich, o liebe Seele" BWV 654 Johanna Sebastiana Bacha oraz Preludium i Fuga na temat B-A-C-H Ferenca Liszta.

Urodzony w 1994 roku Łukasz Kołakowski jest absolwentem klasy organów prof. Elżbiety Karolak i dr Jarosława Tarnawskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

- Aktualnie pracuję jako organista liturgiczny w kościele Świętego Marka Ewangelisty na poznańskim osiedlu Czecha. Zajmuję się też przygotowywaniem nowego repertuaru. Natomiast podczas studiów miałem system pracy od konkursu do konkursu. Konkursy oprócz możliwości rozwoju dawały mi okazję do ciekawych podróży, poznawania ludzi, nawiązywania kontaktów. Jestem m.in. laureatem II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, a w roku 2017 otrzymałem Złotą Nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Svirél w Nowej Goricy w Słowenii - mówi Łukasz Kołakowski.

2600 piszczałek, trzy manuały i pedał

Organista poznańskiej fary Robert Napieralski tak mówi o organach Ladegasta:

- To instrument zbudowany w 1876 roku przez znanego niemieckiego organmistrza. Do naszych czasów przetrwał właściwie niezmieniony. Nigdy nie był w żaden sposób przerabiany. Dlatego kiedy w roku 2000 zaczęto zastanawiać się nad remontem odkryto, że prawie w całym instrumencie mamy oryginalną materię, co jest niezwykle cenne. Piszczałek jest około 2600. Ta liczba robi wrażenie. Zwłaszcza na tych, którzy o organach wiedzą trochę mniej. To nie są tylko te rury, które widzimy z przodu, ale dużo więcej rur z tyłu. Niektóre piszczałki są zrobione z drewna i mają przekrój kwadratowy, ale wszystkie służą do tego, aby piękne wnętrze świątyni napełnić ciekawymi barwami dźwięków.

- To instrument romantyczny. Ma 43 głosy. To był pomysł Ladegasta na to jak te organy mają jego zdaniem brzmieć. Mamy tutaj trzy manuały. Manuał główny pozwala na osiągnięcie ciemnych, niskich barw. Mamy też manuał, o którym Ladegast pomyślał, że na tym instrumencie będzie grany też Bach. Ale jednocześnie ten manuał stapia się z całym instrumentem. Trzeci manuał, bardzo delikatny, stanowi formę echa z żaluzją co pozwala na płynne powiększanie siły głosu. O brzmieniu decyduje też organowy pedał. Najniższe dźwięki wydobywane są nogami. Mamy tutaj bardzo ciekawy głos "untersatz" trzydziestodwustopowy. To bardzo niskie dźwięki. Schodząc na dół klawiatury, mamy wrażenie, że już się nic nie odezwie, a tam naprawdę jeszcze tam coś mruczy nadając szerokiego, głębokiego brzmienia - dodaje Robert Napieralski.

Na żywo i na facebooku

Staromiejskie Koncerty Organowe odbywają się o godzinie 20.30. Wstęp jest wolny,ale w związku z pandemą obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Jednorazowo w koncercie uczestniczyć może 150 osób. Transmisja z koncertów prowadzona będzie na facebook.com/skofara.

Dla czytelników "Głosu" Łukasz Kołakowski zagrał fragment Preludium i Fugi na temat B-A-C-H Ferenca Liszta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski