Nasza Loteria

Poznań stawia pomniki, ale nie wie ile ich jest

Elżbieta Podolska
W tych miejscach mogą wkrótce stanąć nowe pomniki
W tych miejscach mogą wkrótce stanąć nowe pomniki Infografika DKL
Kilka nowych pomników pojawi się wkrótce w Poznaniu. Pomnik Wypędzonych przy ulicy Bałtyckiej, Dawnej Fary na placu Kolegiackim, Klemensa Janickiego na placyku u zbiegu ulic 23 lutego, Masztalerskiej i Rynkowej, Jana Ignacego Paderewskiego przy Akademii Muzycznej, Romana Wilhelmiego na skwerze Wilhelmiego, a także odbudowa Pomnika Wdzięczności, którego lokalizacja nie jest jeszcze znana - to obiekty, które niebawem staną w mieście.

Dążenie do upamiętnienia jest chwalebne, ale w Poznaniu jest najczęściej tak, że na pomniku kończy się pamięć. Stawiamy postacie na cokołach, a może lepiej zaprojektować coś bardziej dostępnego i bliższego młodym ludziom, jak choćby Stary Marych. Do Kościuszki nikt się nie przytuli, nawet nikt nie zrobi zdjęć, bo niewiele osób pamięta, że stoi ukryty na skwerze przy ulicy Bukowskiej, ale już Komeda ma swoich fanów.

CZYTAJ TEŻ:
POMNIK WDZIĘCZNOŚCI WRÓCI DO POZNANIA
WILHELMI: POMNIK BĘDZIE, ALE TRZEBA POSPRZĄTAĆ

- Rada Miasta po zaopiniowaniu przez Komisję Kultury i Nauki wydaje zgodę, by pomnik mógł stanąć w przestrzeni miasta. Wydaje mi się, że nie jest ich wcale w Poznaniu za dużo - mówi radna Katarzyna Kretkowska. - Powinny jednak bardziej komponować się z otoczeniem. Myślę też, że zamiast monumentalnych można stawiać więcej np. ławeczek.
Urzędnicy nie wiedzą, ile tak naprawdę jest ich w mieście: - Nie ma takich danych, bowiem podlegają one różnym instytucjom - mówi Maciej Milewicz z biura prasowego Urzędu Miasta. - Do końca marca zostanie przeprowadzona inwentaryzacja tych znajdujących się w Poznaniu.

Nie trzeba wielkiego spisu, żeby widzieć, że jest ich w mieście dużo, a niebawem będzie jeszcze więcej. Wszystkie powstaną z pieniędzy poznaniaków, bo miasto nie ma na to funduszy. Najwcześniej stanie pomnik Klemensa Janickiego.
- Rzeźba jest już gotowa - mówi Andrzej Kaszubkiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. - Uroczyste odsłonięcie odbędzie miejsce na przełomie maja i kwietnia.

Chwilę później na skwerze przy ul. Masztalarskiej wmurowany zostanie kamień węgielny pod obelisk Romana Wilhelmiego, który zostanie odsłonięty pod koniec roku.

Andrzej Zarzycki zamierza przekonywać do idei powstania na placu Kolegiackim pomnika Dawnej Fary wydając pod koniec miesiąca historię kolegiaty, ale opisaną niemal w sposób sensacyjny, jako walkę o władze i pieniądze.

- Nikt nie wie, że budżet kolegiaty wynosił tyle ile miasta - mówi autor. - Dotarłem do ciekawych informacji łącznie z XVI-wiecznymi kazaniami. Chciałbym to wydać wraz z listem intencyjnym budowy pomnika.

W ostatnich dniach głośno jest o inicjatywie odbudowy pomnika Wdzięczności, który stał przed II wojną światową na Placu Mickiewicza. Powołany został Komitet Społeczny.

- Znajdziemy inną lokalizację. Prawdopodobnie też będzie miał inną formę - prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Społecznego Komitetu.

Solidarność twierdzi, że stanie w ciągu roku. Władze komitetu uważają, że to bardzo optymistyczna wersja.
Są też pomysły na upamiętnienie kolejnych znakomitych poznaniaków. Tylko może tym razem rozważyć zaprojektowanie ławeczek, zamiast wielkich obelisków.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MARLEC
Czy nie ma innych, ważniejszych inwestycji do sfinansowania?
w
wiara z fyrtla
Na wieży pałacu Przemysła nie ma wieży widokowej, więc zwieńczyć ją głowami trzech wybitnych "synów" miasta:Grobelny, Stepień, Kruszyński.
Nie mam pomysłu dla Klepki. Chyba do dzierżawy parking pod wieżą?
r
rege
Od trzech lat rozpada się cokół pomnika Cyryla Ratajskiego, który czci pamięć Prezydenta stanowiącego symbol gospodarności i porządku w naszym mieście. Od trzech lat obecni gospodarze Poznania nie chcą, albo nie potrafią wykonać drobnego remontu cokołu, pomimo wielkokrotnego o nim przypominania. Myślę, że jest to najlepszy komentarz odnośnie sensu stawiania kolejnych pomników.
G
Grażyna
przecież nie możemy na to pozwolić bo wpadli na pomysł likwidacji funduszu kościelnego i chcą pozbawić księży środków do życia
K
Kuba
Pomniki powinny powstawac w kazdej epoce niezaleznie pod fazy ekonomicznej. Kryzysy przychoda i odchodza a pomniki zostaja. Stanowia ozdoby duszy miasta. Nalezy natomiast tepic nieudacznikow i smutasow ponurych. Owi cierpietnicy poglebiaja tylko kryzys podobnie jak owe poglebiarki poglebiajajace kanaly. Tyle, ze owi cierpietnicy nie ulatwiaja zeglugi.
Z
Zbytek
Ten "Pan" nazywa się KRYZYS i oddawać mu pamięć i hołd.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski