Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Staże dla naukowców dotowane przez Unię

Mateusz Pilarczyk
"Staż Sukcesem Naukowca" to projekt, który w najprostszy sposób łączy akademicki potencjał Poznania z biznesem. W jego ramach naukowcy rozpoczynają płatne staże w wielkopolskich firmach, gdzie mają wdrażać innowacyjne rozwiązania. Dla przedsiębiorców jest to idealny układ, bo nie ponoszą oni kosztów wynagrodzenia naukowców - płaci za nie Unia Europejska.

O tym, że pomysł się przyjął świadczy fakt, iż trwa właśnie druga edycja "Staż Sukcesem Naukowca", w którego ubiegłorocznej edycji skupiono się głównie na branżach technicznych.

-W tej edycji nie ma już takich preferencji, ale z doświadczenia wiemy, że "ścisłych" wniosków jest więcej. Ważne jest, aby praca wykonana w trakcie stażu była innowacyjna. Wiadomo, że w niektórych dziedzinach akademickich, jak na przykład nauki społeczne, ta innowacyjność jest trudniejsza - tłumaczy Ewa Sadoch, koordyantorka pierwszej edycji projektu prowadzonego przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Oczywiście humaniści nie są wykluczeni z projektu. W ubiegłym roku jedno z miejsc w firmie zajmującej się kształtowaniem wizerunku zajęła lingwistka.

Dla naukowców przygotowano sześćdziesiąt miejsc w trzech dwudziestoosobowych cyklach. Staż może potrwać od 1 do 6 miesięcy. Ważne, aby w tym czasie osoba zaangażowana w projekt przepracowała 100 godzin na rzecz danego przedsiębiorstwa.

Chętnych jest jednak więcej. Naukowcy przekazują sobie informacje o projekcie. Liczą się więc najlepsze wnioski, które można składać za pośrednictwem strony internetowej www.wielkopolskie.ssn.paip.pl Na niej można znaleźć wszystkie niezbędne dokumenty i wskazówki do uczestnictwa w projekcie.

Naukowiec musi sam wybrać firmę z wybranej dziedziny i rozpisać innowacyjny projekt jaki może w niej wdrożyć. Pomysł i możliwość jego realizacji ocenia rada naukowa "Stażu Sukcesem Naukowca", w której skład wchodzą wykładowcy z poznańskich uczelni.
Do projektu zgłaszają się głównie przedsiębiorstwa produkcyjne. Przykładem jest firma EGGER Polska wytwarzająca panele, w której staż odbył dr inż. Hubert Gojżewski, akustyk oraz fizyk.

- Główną ideą mojego stażu było takie zastosowanie nowych konstrukcji i użycie nowoczesnych materiałów oraz metod produkcji, aby panele tłumiły niepożądane dźwięki oraz były antyelektrostatyczne przy niskiej wilgotności względnej otoczenia - mówi dr inż. Hubert Gojżewski.

W programie uczestniczyły też firmy biotechnologiczne. W tym przypadku korzyść dla naukowców była większa niż tylko wynagrodzenie. Mieli oni dostęp do sprzętu, z którego nie zawsze mogą korzystać na uczelniach.

Rekrutacja na pierwszy cykl staży trwa do 31 maja 2012 r. Wypełnione dokumenty należy składać w siedzibie Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Cienistej 3 w godz. 8-16.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski