Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Studenci AWF protestują przeciw deregulacji zawodów [ZDJĘCIA FILM]

Karolina Koziolek
Studenci AWF protestowali przeciw deregulacji zawodów.
Studenci AWF protestowali przeciw deregulacji zawodów. Waldemar Wylegalski
Studenci AWF protestowali dzisiaj przeciwko ustawie deregulacyjnej. Chodzi o uwolnienie zawodów trenera i instruktora sportu. Minister Jarosław Gowin na liście 49 zawodów do uwolnienia zapisał m. in. zawód trenera. Oznacza to, że nie będą potrzebne już specjalne uprawnienia aby móc założyć np. szkółkę piłkarską i zostać w niej trenerem.

Prawie sto osób skandowało przed uczelnią oraz krążyło wokół skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi oraz Garbar przeciwko propozycjom ministra Gowina. Studenci nieśli niebieskie flagi AWF oraz transparenty z przewrotnymi hasłami "I love Gowin". Skandowali także hasła przeciwko ustawie deregulacyjnej.

Czytaj także:
Rząd chce zniesienia licencji dla wielu zawodów
Gowin w Poznaniu zapowiada deregulację około 230 zawodów

Ustawa zakłada uwolnienie zawodu trenera. Trenerem będzie mógł zostać każdy, jak tu stoi, bez szczególnych uprawnień i kwalifikacji - mówił dziś do zebranych na proteście studentów Marcin Dobrzański, przewodniczący Rady Międzyuczelnianego Samorządu Studenckiego na poznańskim AWF-ie. - Odbędzie się to ze szkodą dla dzieci, które będą trenowały pod okiem niewykwalifikowanych trenerów.

Protestujący studenci uważają, że osoby bez niezbędnych kwalifikacji mogą zaszkodzić zdrowiu swoich podopiecznych. - Inne ćwiczenia przygotowuje się dla dzieci w wieku 5 lat, a inne w wieku gimnazjalnym. Na studiach nie tylko uczymy się tego teoretycznie, ale i praktycznie. Nie wyobrażam sobie, że ktoś bez takich studiów będzie mógł układać prawidłowe treningi, a w każdym razie będzie spore zagrożenie, że będą to treningi złe - mówił Tomasz Małecki, student pierwszego roku wychowania fizycznego.

Studenci uważają też, że ustawa deregulacyjna całkowicie podważa sens ich edukacji na AWF-ie oraz istnienie tej uczelni w ogóle. - Skoro nie trzeba będzie mieć wykształcenia kierunkowego aby być trenerem, to po co w ogóle sportowe uczelnie wyższe - pytał rozgoryczony Tomasz Małecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski