Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Studenci z całego kraju chcą tu studiować

Sylwia Bukowska Katarzyna Sklepik
Na naszych uczelniach są studenci nie tylko z całej Polski  - na UAM uczą się również studenci z Wietnamu
Na naszych uczelniach są studenci nie tylko z całej Polski - na UAM uczą się również studenci z Wietnamu Sławomir Seidler/archiwum
Studencka anegdota głosi, że Uniwersytet Jagielloński jest najstarszy, Warszawski - największy, a Poznański - najlepszy. Coś w tym musi być, bo do stolicy Wielkopolski na studia przyjeżdża coraz więcej mieszkańców z innych województw i obcokrajowców. Co ich przyciąga?

- Klimat - przyznaje Andrzej Wiktorczyk, który na studia ekonomiczne przyjechał do Poznania aż z Karpacza. - Kraków to prestiż, bo w dalszym ciągu wszyscy myślą, że dyplom z "Jagiellonki" jest najlepszy. Do Warszawy jadą ci, którzy chcą się szybko ustawić i znaleźć dobrze płatną pracę. A Poznań to niezapomniana atmosfera studiów, którą długo się pamięta.

CZYTAJ TEŻ:
Sierpniowa poprawka
Spotkanie pierwszych powojennych lekarzy
Nowe kierunki na UAM

W tym roku o miejsce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza walczą między innymi maturzyści z Łeby, Suwałk, Świnoujścia, Ełku, Przemyśla, Rzeszowa, Białej Podlaskiej, Zakopanego i Nowego Sącza.

- Zdecydowałam się na studia na UAM, ponieważ bardzo spodobał mi się kampus Morasko i sam Poznań - mówi Justyna Tylczyńska z Włocławka, studentka drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. - Jest tyle miejsc, które można zwiedzić. Wiedziałam, że na pewno nie będę się tu nudzić. I miałam rację.

Najwięcej zgłoszeń na UAM pochodzi oczywiście od kandydatów z województwa wielkopolskiego, sześciokrotnie więcej niż zgłoszeń z województwa zachodniopomorskiego, które pod względem liczby chętnych zajmuje drugą pozycję. Zainteresowani studiowaniem naUAM są także maturzyści z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Ale nie tylko Polacy wybierają tu naukę.

- Co roku przyjmujemy około 80 studentów zagranicznych - tłumaczy dr Marek Sobczak, kierownik Działu Nauczania UAM. - Obecnie na różnych kierunkach studiuje około 300 obcokrajowców.
Do najbardziej obleganych przez obcokrajowców kierunków należą prawo, zarządzanie, filologia angielska, politologia, stosunki międzynarodowe oraz wschodoznawstwo.

Zagranicznych studentów nie brakuje również na Uniwersytecie Medycznym, gdzie uczęszcza około tysiąca osób pochodzących m.in.z Tajwanu, Grecji, USA czy Niemiec. Najwięcej obcokrajowców studiuje na wydziale lekarskim.

W ostatnich latach na Politechnice Poznańskiej młodzi Wielkopolanie stanowili około 65 procent studentów. Na studiach stacjonarnych obcokrajowcy uczęszczają głównie na zajęcia w języku polskim, ale od tego roku mają możliwość studiowania na kierunku me-chatronika i zarządzanie prowadzonych po angielsku.

- Rozbudowana oferta kierunków realizowanych w języku angielskim na studiach drugiego stopnia przyczynia się do wzrostu zainteresowania, które jest większe niż w ubiegłym roku - przyznaje profesor Stefan Trzcieliński, prorektor Politechniki Poznańskiej.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym, na studiach magisterskich, kształci się obecnie 30 Chińczyków. Do tej pory studiowali ogrodnictwo i architekturę krajobrazu, a od nowego roku akademickiego także leśnictwo oraz technologię żywienia człowieka i żywności. Studiują tu także obywatele Białorusi i Rosji znający język polski.

Studenci z zagranicy
Na poznańskich uczelniach wyższych studiuje ponad 1,7 tysiąca obcokrajowców z 83 państw.

Najwięcej obcokrajowców studiuje na Uniwersytecie Medycznym (ok. 1000 osób), UAM (300) i UE (60).

Najwięcej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (279 studentów), Tajwanu (258), Norwegii (208), Kanady (121) i Białorusi (107).

Najbardziej popularne kierunki to m. in.. prawo, leśnictwo i zarządzanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski