Poznań: Świadkowie historii odznaczeni [ZDJĘCIA]

  Poznań: Świadkowie historii odznaczeni [ZDJĘCIA]

  Marcin Karabasz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Świadkowie historii odznaczeni
  1/21
  przejdź do galerii

  Poznań: Świadkowie historii odznaczeni ©Paweł F. Matysiak

  – Nagroda ta upamiętnia lata 1939-1989, postawy heroiczne oraz walkę o wolną i niepodległą Polskę – tymi słowami Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego IPN-u, rozpoczął uroczystość wręczenia tegorocznych nagród "Świadek Historii". Odbyła się ona w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.
  Instytut w całym kraju nagradza osoby, które brały udział w wydarzeniach najnowszej polskiej historii i które zdecydowały przekazywać się swoją wiedzę innym.

  W tym roku w Poznaniu nagrodzono 5 osób – gen. Jana Podhorskiego, mjr Ludwika Miśka, kpt. Marię Krzyżańską, Barbarę Miczko-Malcher, siostrę Małgorzatę Krupecką – oraz jedną organizację – Okręg Wielkopolski Narodowych Sił Zbrojnych, reprezentowany przez prezesa Andrzeja Churskiego.

  Odznaczenia wręczył im prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. – Ta nagroda ma skromny wymiar materialny. Pamiętać należy, że parlament RP powierzył nam troskę o zachowanie i odbudowę narodowej pamięci. Jest ono trudne, a niewykonalne by było bez wsparcia świadków historii – powiedział.

  Prezes wskazał na szczególną rolę, jaką osoby takie pełnią w społeczeństwie. – Historykowi trudno jest oddać emocje i przekaz wartości, u świadka jest to o wiele bardziej wiarygodne – zaznaczył.

  W imieniu wyróżnionych głos zabrał gen. Jan Podhorski. – Dość niebezpieczne jest wpuszczanie mnie na mównicę, ale jako najstarszemu wolno mi trochę więcej – zaczął mężczyzna, który brał między innymi udział w Powstaniu Warszawskim. Generał podziękował IPN-owi za to, że przypominają o wydarzeniach z 1946 roku. – Wtedy, 13 maja 1946 roku, młodzież pierwszy raz zbuntowała się w Polsce – powiedział.

  Świadkom historii przekazano także listy gratulacyjne. Na zakończenie fortepianowy koncert dał Łukasz Byrda – uczestnik XVII Konkursu Chopinowskiego.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szacunek

  Tomasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ukłony i gratulacje, Panie Generale!!!
  Dla Okręgu Wielkopolska NSZ również gratulacje!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo