Poznań świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości -...

  Poznań świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości - oficjalne obchody na placu Wolności rozpoczęte [ZDJĘCIA]

  Bogna Kisiel

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznaniacy świętują 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na placu Wolności. Zobacz zdjęcia w galerii ------>
  1/70
  przejdź do galerii

  Poznaniacy świętują 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na placu Wolności. Zobacz zdjęcia w galerii ------>
  ©Waldemar Wylegalski

  Poznaniacy świętują 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na placu Wolności. Wśród uczestników uroczystości jest Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
  W niedzielę, w Święto Niepodległości uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 11 mszą w intencji Ojczyzny w poznańskiej farze. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na plac Wolności, gdzie powitał ich wojewoda Zbigniew Hoffmann.

  - Dziś w sposób szczególny splata się radość i duma, nadzieja i miłość, wdzięczność i zobowiązanie. Rzadko kiedy doświadczamy ich jednocześnie – mówił do zebranych tłumnie na placu Wolności poznaniaków Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. - Osobiste szczęście nie wystarcza, jeśli nie jest zakotwiczone we wspólnocie, jeśli nie może dopełniać się społecznie.

  Wojewoda Hoffmann przypomniał mężów stanu, ojców niepodległości Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego. Wskazał, że jesteśmy uprzywilejowani, bo mieszkamy w wolnym kraju, ale to jest także zobowiązanie i zadanie na przyszłość, jak ten skarb właściwie wykorzystać.

  - Wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać – podkreślił Z. Hoffmann. - Wolność Polski była cudem. Marszałek Piłsudski mówi, że Polska musi być wielka, albo nie będzie jej wcale. Nie byłoby takiej wolności i takiej Polski, gdyby nie polskie kobiety, ich moc oraz wierność wartościom. To one przywoływały Polskę, gdy zniknęła z map świata. To one wychowywały mężczyzn zdolnych do najwyższej ofiary dla ojczyzny.

  Wojewoda Hoffmann stwierdził, że najpilniejszym zadaniem jest twórcze i rozumne czerpanie z doświadczeń Solidarności. - Ono powinno nam pomóc w stworzeniu sprawiedliwego państwa – dodał. - Aby tak się stało, każdy musi wiedzieć, że jest ważny i potrzebny ojczyźnie. Praca każdego z nas, niezależnie od naszych osobistych przekonań i poglądów, jest ważna i cenna dla wspólnoty.

  W uroczystościach na placu Wolności wzięli także udział między innymi: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jan Grabkowski, starosta poznański oraz Tadeusz Dziuba, poseł PiS czy Rafał Grupiński, poseł Platformy.

  Po części oficjalnej, salwie armatniej i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczął się „Piknik historyczny 1918-2018”. W programie są między innymi pokazy grup rekonstrukcyjnych czy obsługi armaty tzw. działoczyny. Dla miłośników militariów nie lada gratką jest samochód pancerny Austin-Putiłow „Poznańczyk”, który zdobyli w maju 1920 roku żołnierze z 55 Pułku Piechoty 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska.

  Na stoiskach są dostępne niepodległościowe pamiątki i gadżety, a kuchnie polowe oferują pyszną wojskową grochówkę.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię

  POLECAMY:
  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PORAŻKA I WSTYD

  Misiowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Zgodnie z informacją z Głosu Wlkp, że uroczystość ma się zacząć o 12.00, byliśmy o 11.45. Staliśmy ponad godzinę w tłumie gapiów. Fakt, warto było posłuchać melodii w wykonaniu Orkiestry MP -...rozwiń całość

  Zgodnie z informacją z Głosu Wlkp, że uroczystość ma się zacząć o 12.00, byliśmy o 11.45. Staliśmy ponad godzinę w tłumie gapiów. Fakt, warto było posłuchać melodii w wykonaniu Orkiestry MP - OKLASKI! Odśpiewanie hymnu - 1 zwrotka - PORAŻKA I WSTYD! VIP-y się spóźniały, bo jak powiedział konferansjer, w Farze dużo ludzi przystępowało do Komunii św. (???) Ok. 13.00 zrobiło mi się słabo od tego stania i czekania. Poszliśmy w długą, jak wielu innych ludzi. Żałuję, że zachciało nam się uczestniczyć w tym cyrku! Trzeba było iść na górkę na Os. WW i z sercem odśpiewać 4 zwrotki Hymnu!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do wladz

  Poznanianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zgadzam sie calkowicie. Kompletny brak organizacji natomiast pokaz ignorancji w najlepszym stylu. Wladze anypolskie i anypatriotyczne. Bark flag na taborze MPK.

  Zdjęcie autora komentarza
  Żenada na Placu Wolności

  Haniek Rapid Roll

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  To co wydarzyło się dziś na Placu Wolności to żenujący pokaz organizacji Święta. Hymnu prawie nie było - goście honorowi spóźnili się o godzinę więc prowadzący poinformował, że Hymn nie zostanie...rozwiń całość

  To co wydarzyło się dziś na Placu Wolności to żenujący pokaz organizacji Święta. Hymnu prawie nie było - goście honorowi spóźnili się o godzinę więc prowadzący poinformował, że Hymn nie zostanie odśpiewany o 12:00 jak w całej Polsce, ale dopiero po dotarciu oficjeli.
  Następnie prowadzący zmienił zdanie i Hymn miano odśpiewać o 12:00 - ale tylko jedną zwrotkę. Wreszcie notable i pochód dotarł opóźniony o godzinę i wreszcie rozpoczęto śpiew w całości. Tyle tylko, że bez komendy "Do hymnu" czego przestrzegają nawet dzieci na apelach w szkołach.
  Dodam, że mieszkańców przeganiano z Placu aby ustąpili miejsca wojskom i gościom honorowym - nikt nie pomyślał wcześniej, aby zabezpieczyć przestrzeń dla oficjeli.
  Żenada.
  I tylko dlaczego nikt nie pisze jak było naprawdę?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo