Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szczątki powstańców wykopane spod torów [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Małgorzata Czabańska - Rosada
Robotnicy modernizujący ulicę Grunwaldzką w Poznaniu wykopali w piątek spod torowiska tramwajowego szczątki junikowskich kosynierów z roku 1846. Prace obserwowali uczniowie szkół znajdujących się na Junikowie.

Są na poznańskim Grunwaldzie takie ulice jak Palacza, Kosynierska i Kuźnicza. Choć mało kto o tym wie, nazwy te nawiązują do wydarzeń i osób z czasów Wiosny Ludów. W piątek robotnicy modernizujący ulicę Grunwaldzką wykopali spod torowiska tramwajowego szczątki junikowskich kosynierów. W drewnianej skrzyni pochowanych zostało najpewniej pięciu młodych mężczyzn.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań/Kalisz: Pochowany na Cytadeli żołnierz został... ukradziony?
Poznań: Ustawią pamiątkowe tabliczki przy grobach powstańców
- Ojciec przez lata opowiadał nam historię o powstańcach z roku 1846. Grupa młodych mieszkańców Junikowa, wówczas wsi, pod wodzą sołtysa Jana Szymczaka, uzbrojonych w kosy, które wykute zostały w kuźni na Górczynie, dołączyli do pułkownika Macieja Palacza. Część z nich zginęła w Poznaniu w zasadzce w okolicach mostu Chwaliszewskiego - tłumaczy Małgorzata Czabańska-Rosada.

Miejsce ich pochówku zmieniało się kilka razy. Najpierw pochowano ich na cmentarzu gdzie leżały osoby zmarłe na cholerę. Później szczątki przeniesiono w pobliże dzisiejszych torów kolejowych na Junikowie. Na początku XX wieku spoczęły pod kapliczką u zbiegu obecnych ulic Grunwaldzkiej i Junikowskiej. Zniszczyli ją hitlerowcy w roku 1939 a w latach 50. dwudziestego wieku mogiłę i miejsce po kapliczce przykryły tory tramwajowe.

O tym, że pod torami znajdują się szczątki powstańców rodzina państwa Czabańskich powiadomiła Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Drewnianą skrzynię ze szczątkami, krzyżem i butelką, w której była kartka z napisem, wykopano w obecności pracowników Muzeum Archeologicznego.

- Ojciec wskazał miejsce pochówku z dużą dokładnością. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się je teraz zabezpieczyć - mówi Tomasz Czabański.

Teraz szczątki pięciu osób spoczną najprawdopodobniej na Junikowie przy Liceum Plastycznym, przy pomniku upamiętniającym junikowskich konspiratorów z czasów II wojny światowej.

A w ciągu najbliższych tygodni staraniem rodziny i innych mieszkańców Junikowa ukaże się książka, której podstawą są wspomnienia Ewarysta Czabańskiego i zebrane przez niego - historyka pasjonata - informacje o dawnym Junikowie. Ilustrowana będzie ona zdjęciami, jakie zachowały się w rodzinnych archiwach mieszkańców tej części Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski