Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szlak turystyczny po fortyfikacjach Twierdzy Poznań

Elżbieta Podolska
Krzysztof Kłoskowski wraz z przyjaciółmi chciałby stworzyć forteczny szlak  turystyczny
Krzysztof Kłoskowski wraz z przyjaciółmi chciałby stworzyć forteczny szlak turystyczny Fot. Waldemar Wylegalski
Ich marzeniem jest stworzenie szlaku turystycznego, który prowadzić będzie nie tylko po Forcie Va w Poznaniu, ale także po znajdujących nieopodal 29 schronach międzypola oraz ruinach Fortu IVa.

Członkowie poznańskiego Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk" złożyli propozycję do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, by umożliwiono im uzyskanie tytułu prawnego do prowadzenia prac porządkowych, zabezpieczających i rewitalizacyjnych na terenie tych obiektów.

Przez pięć lat udało im się bez żadnej dotacji tylko pracą własnych rąk i przy pomocy sponsorów uporządkować Fort Va na tyle, by otworzyć tam trasę turystyczną.
- Stworzenie trasy turystycznej prowadzącej także po schronach międzypola i Forcie IVa byłoby wielką atrakcją turystyczną Poznania - mówi Krzysztof Kłoskowski ze Stowarzyszenia "Kernwerk".

29 schronów, które od lat są opuszczone i nie były tam prowadzone żadne prace zabezpieczające, niebawem może ulec całkowitemu zniszczeniu.

- Koniecznie trzeba tam przeprowadzić wycinki drzew i krzewów, które zapychają systemy odwadniające oraz wentylacyjne - twierdzi Krzysztof Kłoskowski. - Trzeba także (w dużej części tych obiektów) zamknąć je przed dostępem do ich wnętrz wandali i złomiarzy.

Działki powinny zostać także ogrodzone. Jak wyliczono wkład Stowarzyszenia to byłby koszt tych wszystkich prac, czyli około 1 miliona złotych i kolejny milion na przygotowanie Fortu IV a do zwiedzania.

- Zależy nam na tym, żebyśmy mogli użytkować te obiekty nieodpłatnie, bowiem w innym wypadku zobowiązani będziemy do płacenia podatku od nieruchomości w wysokości ok. 2 mln złotych rocznie.

- Dostaliśmy pismo od Stowarzyszenia Kernwerk - mówi Magdalena Gościńska z ZKZL-u. - To bardzo ciekaw propozycja. Jednocześnie dostaliśmy ciekawą ofertę na wydzierżawienie innego obiektu fortu Ia od prywatnego inwestora, który chce tam zainwestować 700 tys. zł i urządzić park jurajski. Najprawdopodobniej decyzja zostanie podjęta w czerwcu.

Twierdza Poznań to wyjątkowe obiekty. Stworzenie szlaku turystycznego po fortyfikacjach mogłoby przyciągnąć do stolicy Wielkopolski tysiące pasjonatów fortyfikacji z całej Europy.

Zwiedzanie Fortu Va
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem ubranym w mundur historyczny od maja do września, we wszystkie soboty, niedziele i święta. Godziny wejść: 10., 11, 13, 14, 16. Czas zwiedzania około 1godziny.
Ceny biletów: 8zl - normalny 6zl - ulgowy
Po uprzednim kontakcie telefonicznym (506 737 222) bądź mailowym [email protected] dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) możliwe inne dni zwiedzania.

Każdy może zostać członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji Kernwerk
Wszyscy chętni do pomocy przy kontynuowaniu prac na Forcie Va. Start głównej akcji roboczej: sobota, około 9.30. Gdyby komuś bardziej odpowiadałby termin niedzielny - też można przyjść i pomóc w miarę swych możliwości - w oba te dni członkowie Stowarzyszenia są od 9.30 do 17. W ramach prac wykonywane jest odkopywanie rowu diamentowego w fosie, prace związane z oczyszczeniem wentylacji nad bramą wjazdową i wycinka porastających w tamtym rejonie drzew i krzewów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski