Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego jako jedyny w Wielkopolsce będzie leczył udary mózgu metodą trombektomii

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Dotychczasowy odział w ramach modernizacji zostanie powiększony, tym samym zwiększy się liczba wykonywanych zabiegów trombektomii.
Dotychczasowy odział w ramach modernizacji zostanie powiększony, tym samym zwiększy się liczba wykonywanych zabiegów trombektomii. Waldemar Wylegalski
Niedokrwienne udary mózgu będą leczone metodą trombektomii także w Poznaniu. Będzie to możliwe dzięki pilotażowemu projektowi, do którego od 1 lipca dołączy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM.

Udar mózgu to trzecia przyczyna zgonów na świecie, a czwarta w Polsce. Jedną z metod ich leczenia jest trombektomia. Polega ona na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. Dzięki temu pacjenci mają dużo większe szanse na powrót do pełnej sprawności.

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM bierze udział w pilotażowym projekcie wykonywania trombektomii. Będzie on jedynym takim ośrodkiem w Wielkopolsce. Co więcej, swoimi świadczeniami obejmie on również pacjentów z województwa lubuskiego.

Czytaj też: Poznań: Cezary O. groził Jackowi Jaśkowiakowi. W środę sąd ogłosił wyrok w jego sprawie

- Znaleźliśmy się w projekcie rozporządzenia pilotażowego, który ten właśnie szpital wpisuje na listę tych, które będą leczyły pacjentów metodą trombektomii mechanicznej. I bardzo się z tego powodu cieszę, że w Wielkopolsce jeden ze szpitali znalazł się na tej liście - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Zobacz inne materiały dotyczące zdrowia

W Poznaniu tego typu zabiegi były wykonywane już od grudnia ubiegłego roku. Problem polegał jednak na tym, że nie były one osobno finansowane, a koszt takiego zabiegu to ponad 20 tys. zł. Dodatkowo szpital przy ul. Przybyszewskiego miał już pododdział udarowy, który znajdował się w oddziale klinicznym neurologii. Jednak potrzebna była jego modernizacja.

- Do tej pory nie było takich warunków. Jest tylko wspólna pracownia kardiologiczna i radiologii zabiegowej, ale mimo to robimy mnóstwo zabiegów. Od poniedziałku do soboty wykonujemy te, które są planowane, a w niedziele i w godzinach nocnych te w trybie pilnym - mówi prof. Robert Juszkat.

Dotychczasowy odział w ramach modernizacji zostanie powiększony, tym samym zwiększy się liczba wykonywanych zabiegów trombektomii.

- Dzięki temu te zabiegi będą też skuteczniejsze, bo trombektomia jest skuteczniejsza niż dotychczasowe metody leczenia udarów - tłumaczy prof. Juszkat.

Sprawdź też:

Co wprowadzone zmiany oznaczają dla pacjentów? Przede wszystkim powrót do pełnej sprawności. - Wiemy, z życia codziennego, że wiele osób dostaje udaru nagle. Chociażby ostatnim przykładem mogą być znani aktorzy Jacek Rozenek i Krzysztof Globisz. Obaj nie trafili na zabieg trombektomii i ten udar się dokonał - zaznacza prof. Juszkat i dodaje: - Pamiętajmy, że przy zamknięciu średniego naczynia mózgowego na minutę ginie około 3 mln komórek nerwowych. I tracimy je bezpowrotnie, dlatego tak ważny jest czas, szybkie udrożnienie naczynia i przywrócenie krążenia w mózgowiu, na co pozwala trombektomia.

Zobacz też:

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski