Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szpital przy Przybyszewskiego chce wybudować kolejny budynek

Marta Żbikowska
W miejscu baraków przy ulicy Grunwaldzkiej (za Szpitalem Klinicznym im. H. Święcickiego) ma stanąć nowoczesny budynek szpitalny ze zintegrowanym systemem bloków operacyjnych. Uczelnia na inwestycję potrzebuje około 60 milionów złotych. Na razie wykonała pierwszy krok: wystąpiła do miasta o warunki zabudowy.

O warunki zabudowy terenu przy ulicy Grunwaldzkiej (za Szpitalem Klinicznym UM im. Święcickiego) wystąpił do miasta Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Uczelnia ma zamiar wybudować tam kolejny budynek szpitalny.

- To dopiero pierwszy krok w kierunku rozbudowy placówki - mówi profesor Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Miasto nie widzi przeszkód, aby wydać nam warunki zabudowy, ale to naprawdę bardzo wstępny etap tej inwestycji.
Dopiero po otrzymaniu warunków zabudowy będzie mógł powstać projekt nowego obiektu. W planach zagospodarowania teren ten przewidziany został na rozwój poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Da Vinci dotrze do Poznania - liczą na to lekarze

- Chcielibyśmy, aby na parterze budynku znalazł się zintegrowany system bloków operacyjnych dla całego szpitala - tłumaczy Krystyna Mackiewicz, dyrektor Szpitala Klinicznego UM im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. - Powstałby tam również nowoczesny oddział intensywnej terapii na 25 łóżek.

Zintegrowany system bloków operacyjnych to nowoczesne i tańsze rozwiązanie niż utrzymywanie bloków przy każdym oddziale zabiegowym. W nowym miejscu wykonywane byłyby operacje, które obecnie rozproszone są w dwóch szpitalach: przy ul. Przybyszewskiego i przy Grunwaldzkiej. W tym roku Szpital Kliniczny im. Święcickiego połączył się z byłym Szpitalem Wojskowym (przejętym w ubiegłym roku przez Uniwersytet Medyczny).

- Obecnie przenosimy oddziały z Grunwaldzkiej na Przybyszewskiego - mówi dyrektor Krystyna Mackiewicz. - Zaczynamy od tych, gdzie przeprowadzane są operacje, gdyż nie jesteśmy w stanie dostosować bloków operacyjnych przy Grun- waldzkiej do nowych wymogów.

Dyrekcja szpitala nie ukrywa, że docelowo zamierza wszystkie oddziały z Grunwaldzkiej umieścić w budynkach przy Przybyszewskiego. Po przeniesieniu bloków operacyjnych do nowego obiektu szpital będzie dysponował większą powierzchnią. Co dalej z byłym Szpitalem Wojskowym?

- To budynek uczelni, więc to rektor będzie podejmował decyzje - mówi dyrektor Mackiewicz.

Rektor Uniwersytetu Medycznego mówi natomiast, że za wcześnie, aby cokolwiek planować.

Na razie bowiem uczelnia nie ma pieniędzy na tak dużą inwestycję. O dotację wystąpi, gdy będzie już dysponować projektem, a do tego potrzebne jest dopełnienie formalności. Na sfinansowanie całej inwestycji potrzeba przy wstępnym założeniu około 60 milionów złotych. Tyle ma kosztować budowa oraz wyposażenie bloku operacyjnego.

- Jeśli dostaniemy dotację z ministerstwa zdrowia, nowy budynek możemy wybudować w ciągu trzech lat - zapowiada dyrektor Mackiewicz.

Zanim dojdzie do budowy uczelnię czeka jeszcze długa droga. Swoje roszczenia do tego terenu zgłaszają bowiem kościoły.

- Miastu znana jest koncepcja rozbudowy Uniwersytetu Medycznego - mówi Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania. - W swoich planach dla tego terenu uwzględniamy potrzeby uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski