Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szpital przyjmuje zapisy na bezpłatną rehabilitację dla dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym

Marta Żbikowska
Wszystkie dzieci i młodzi dorośli z dziecięcym porażeniem mózgowym (MPD) z Wielkopolski, którym pozwala na to stan zdrowia, będą mogły skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji oferowanej w ramach unijnego programu w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. W. Degi. W marcu rozpoczęły się kwalifikacje do programu.

Program oferujący bezpłatną rehabilitację skierowany jest do osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym w wieku od 5 do 21 lat z terenu Wielkopolski. Mogą do niego przystąpić osoby, które potrafią przejść co najmniej cztery metry samodzielnie, z pomocą drugiej osoby lub posługując się kulami, trójnogiem czy balkonikiem. Ważna jest również umiejętność komunikowania się. Osoba rehabilitowana powinna rozumieć polecenia terapeuty, umieć zasygnalizować ból, dyskomfort czy potrzeby fizjologiczne. Aby skorzystać z programu należy wybrać jedną z form zgłoszenia:

  • za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres mailowy [email protected] - w temacie należy wpisać imię i nazwisko dziecka lub młodego dorosłego,
  • za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UM w Poznaniu, ul. 28 czerwca 1956r. 135/147, 61-545 Poznań z dopiskiem „kwalifikacje - MPD”,
  • osobiście w siedzibie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu, w Kancelarii Szpitalnej – wejście G, parter pokój nr 24, w zamkniętej kopercie adresowanej na szpital z dopiskiem „kwalifikacje - MPD”.

Szczegółowe informacje oraz formularze potrzebne do skompletowania dokumentów dostępne są TUTAJ

- Głównym celem realizacji programu jest poprawa jakości chodu dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym na terenie województwa wielkopolskiego, poprzez zwiększenie dostępności do nowoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji - tłumaczy dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor ORSK im. W. Degi UMP.

Uczestnicy mogą liczyć na konsultacje specjalisty, badania diagnostyczne pozwalające ocenić stan dziecka i przystosować cykl rehabilitacyjny do jego indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim na rehabilitację, na którą składają się ćwiczenia ogólnousprawniające oraz sesje terapii chodu z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii takich jak np. egzoszkielet, wirtualna rzeczywistość, bieżnie podwieszane. Projekt zapewnia także zajęcia w basenie w formie hydroterapii oraz pracę z psychologiem i pedagogiem. Turnusy rehabilitacyjne organizowane będą przez trzy lata.

- W tym czasie będziemy rehabilitować dzieci w dwutygodniowych cyklach, po 10 dni roboczych - wyjaśnia dr Przemysław Daroszewski. - Każde dziecko będzie mogło skorzystać z dwóch cyklów w ciągu roku i maksymalnie z sześciu cyklów w trakcie trwania realizacji całego projektu.

Projekt ”Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim” finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, którego Instytucją Zarządzającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wartość projektu to ponad 19 milionów złotych.

POLECAMY TEŻ:

O tej inwestycji głośno zrobiło się w lipcu 2018 roku. To wtedy sieć obiegły zdjęcia olbrzymiego obiektu, który powstaje w Puszczy Noteckiej. Jak wygląda zamek w Stobnicy w marcu 2019 roku? Jest jeszcze większy! Nad lasem góruje już kilkudziesięciometrowa wieża.Kliknij tutaj, przejdź dalej i zobacz najnowsze zdjęcia --->

Zamek w Stobnicy już z kilkudziesięciometrową wieżą. Moloch ...

ZOBACZ TEŻ: Czy poznaniakom podobają się zmiany na ulicy Święty Marcin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski