Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szukamy Dobrych Sąsiadów. Mieszkańcy wskazują, kogo najbardziej cenią

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Bernard Jakubowski, szewc z ul. Kopernika, laureat ubiegłorocznej edycji konkursu Dobry Sąsiad
Bernard Jakubowski, szewc z ul. Kopernika, laureat ubiegłorocznej edycji konkursu Dobry Sąsiad www.staremiasto.poznan.pl
Stawiamy na dobrych sąsiadów – zapewnia rada Osiedla Stare Miasto i rozpoczyna trzecią już edycję konkursu „Dobry Sąsiad”, w którym mieszkańcy dzielnicy nominują do tego miana swoich znajomych społeczników, aktywistów, ludzi którzy robią coś dobrego dla innych w dzielnicy. Dobrym sąsiadem może więc zostać szewc, listonosz, kawiarnia, czy kwiaciarnia. To wyjątkowo przyjemna forma reklamy, mile widziana przez poznaniaków i przez turystów.

W czasie dwóch poprzednich edycji do staromiejskiej rady osiedla wpłynęło po kilkadziesiąt propozycji wskazujących na lokalne autorytety: ludzi którym, jak mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, chce się działać w swoich fyrtlach dla dobra wspólnego, dla poprawy bezpieczeństwa, estetyki, kultury czy ekologii.

- Właśnie tych dobrych sąsiadów Rada Osiedla Stare Miasto chce, jako dobry przykład, pokazywać i nagradzać – opowiada Tomasz Dworek. - Dobrych sąsiadów – przedsiębiorców Rada Osiedla wyróżnia certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Doceniamy przedsiębiorców działających fair: uczciwie świadczących swoje usługi lub sprzedających swoje produkty, a ponadto szanujących swoich współpracowników i otoczenie. Wręczenie dyplomów aktywistom odbywa się podczas uroczystej gali w Magistracie z udziałem władz miasta.

Sprawdź też:

Co ciekawe, za dobrego sąsiada nie musi być uznana jedna konkretna osoba, ale cała instytucja działająca na tym terenie, uznana przez mieszkańców za przyjazną, a więc firma, czy miejska instytucja.

- To ważne dla ludzi, tak po prostu. Często angażując się w wiele sąsiedzkich przedsięwzięć wiemy, że działamy dobrze, a wyróżnienie lokalnej społeczności wsparte przez władze miasta jest motywujące i często takie symboliczne dodaje energii do dalszej działalności – mówi radny Tomasz Dworek. - Bycie dobrym sąsiadem znaczy wiele, w skali jednostki ułatwia codzienność, w skali miasta daje poczucie współtworzenia i współdecydowania o swoim fyrtlu i Poznaniu.

Czytaj też: Projekt Dobry Sąsiad już rozstrzygnięty - sprawdźcie jakie są żywe wizytówki Starego Miasta w Poznaniu!

Dzięki kolejnym edycjom konkursu tworzy się i rozrasta sieć Dobrych Sąsiadów, bo mieszkańcy docenili już miejsca, gdzie czują się dobrze oraz ludzi, którym coś zawdzięczają - mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek. - Poznański Dobry Sąsiad ze Starego Miasta to godny polecenia szewc, ciekawa kawiarnia dbająca o przestrzeń, bibliotekarki czy lokalny listonosz, staromiejski społecznik dbający o przestrzeń wspólną oraz wielu innych ludzi i wiele miejsc.

Warto dodać, że Dobrzy Sąsiedzi cieszą się tak dużym uznaniem mieszkańców, że chętnie widzą ich oni jako swoich oficjalnych reprezentantów.

- Niech dobrym przykładem będą tu laureaci poprzednich edycji, którzy z powodzeniem kandydowali w ostatnich wyborach do Rady Osiedla Stare Miasto: Katarzyna Liszkowska – Hełpa (animatorka wielu projektów dla rodzin nie tyko na Starym Mieście ale także na Wildzie), czy Magdalena Ignaszak (z Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej na Gołębiej, organizująca wydarzenia kulturalne i muzyczne na Starym Mieście) – dodaje Tomasz Dworek.

Zgłoszenia potencjalnych kandydatów do tytułu Dobrego Sąsiada, przesyłane do Rady Osiedla, muszą być podpisane przez co najmniej pięciu mieszkańców i zawierać uzasadnienie wyboru – opis działalności kandydata na rzecz lokalnej społeczności. Certyfikaty tego tytułu będą przyznawane w dwóch kategoriach – przedsiębiorców i lokalnych aktywistów. Przyjmowane są do 8 września tego roku.

ZOBACZ TEŻ:

Segregowanie śmieci to twój obowiązek, ale czy wypełniasz go prawidłowo? Niektóre odpady potrafią być mocno problematyczne. Sprawdź, gdzie powinny trafić!

Segregujesz śmieci? Upewnij się, że nie popełniasz tych błęd...

Sprawdź też:

Flesz tygodnia 15-20 lipca 2019:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski