Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Szyperska wciąż bez parkingu. Czy to się zmieni?

Grzegorz Okoński
Szyperska wciąż bez parkingu. Czy to się zmieni?
Szyperska wciąż bez parkingu. Czy to się zmieni? Adrian Wykrota
Nadal nie ma porozumienia między miastem a spółką Wechta w sprawie miejsc postojowych przy ul. Szyperskiej. Mimo to obie strony deklarują, że są gotowe, by rozmawiać o rozwiązaniu.

Przed budynkiem przy ul. Szyperskiej miejsca parkingowe odgrodzone są taśmami - nie można tam zaparkować. Do niedawna funkcjonował tam parking Strefy Płatnego Parkowania i stał parkomat, dziś już przesunięty.

Spór dotyczy działki o powierzchni 339 metrów kwadratowych, na której m.in. znajduje się chodnik i miejsca postojowe. Jej użytkownikiem wieczystym jest spółka Wechta, a do niedawna dzierżawił ją Zarząd Dróg Miejskich. Spółka jednak w październiku 2015 roku wypowiedziała umowę dzierżawy miastu, ze skutkiem na koniec 2016 roku.

Zobacz też: Manifestacja przeciwko rasizmowi i faszyzmowi

- Mieliśmy umowę z miastem zawartą w 2008 roku - mówi Łukasz Kaczmarek, wiceprezes zarządu spółki Wechta. Na naszym terenie, funkcjonowała publiczna strefa postojowa, na której kierowcy mogli parkować, a za którą płacili miastu. My ponosiliśmy straty z tego tytułu, bo nasz koszt użytkowania wieczystego był większy niż zysk otrzymywany z tytułu najmu od ZDM, i dlatego wypowiedzieliśmy umowę dzierżawy.

Zobacz też: Autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad 1,3 mld zł odszkodowania. Ale to nie koniec sprawy

Miasto proponowało m.in., że odkupi działkę. Spółka potwierdza - owszem, ale musiała odrzucić propozycję.
- Oferta nabycia nieruchomości zawierała istotny błąd: wpisano nazwę ulicy Smoka Wawelskiego, ponadto podano kwotę za metr kwadratowy, jaką oferowało miasto, za niską - mówi Łukasz Kaczmarek. - W tej sytuacji ofertę odrzuciliśmy. Miasto nie zrobiło nic więcej, więc w końcu ubiegłego roku wygrodziliśmy ten teren.

Według Zarządu Dróg Miejskich miasto przesłało do spółki czterokrotnie ofertę, z operatem szacunkowym, a spółka nie przyjmowała propozycji, domagając się kwoty ponad sześciokrotnie wyższej od podanej w operacie. Łukasz Kaczmarek zaznacza, że kwota, jaką byłaby skłonna akceptować spółka, wzięła się właśnie z opinii niezależnego biegłego. W ubiegły piątek zarówno ZDM, jak i spółka Wechta poinformowały, że nie doszło jeszcze do porozumienia w sprawie. Obie też deklarują chęć porozumienia się: miasto chce przygotować wycenę, która posłuży jako baza do kolejnej oferty. Spółka zapewnia, że czeka na tę ofertę z wyceną.

- Jeśli miasto przedstawi ofertę, na pewno weźmiemy udział w rozmowie, z nadzieją na porozumienie - zapewnia Łukasz Kaczmarek.

Remonty torowisk w Poznaniu. Kiedy czekają nas trudnienia?

Termin: 1 marca – 30 kwietnia. Przebudowana zostanie sieć trakcyjna na ulicy Murawa. - Zbrojenia słupów trakcyjnych są bardzo skorodowane – twierdzi Wojciech Tulibacki, prezes MPK. Zaplanowano naprawę układu torowego na pętli Połabska (wymiana podkładów, rozjazdów i szyn, podbicie toru). Zobacz kolejny slajd-------------------------------------->

MPK Poznań: Remonty torowisk i sieci trakcyjnej w 2018 roku....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski