Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tablica informuje o hali sterowców

Bartosz Trzebiatowski
Na Al. Solidarności ustawiono tabliczkę z informacją o byłej hali sterowców
Na Al. Solidarności ustawiono tabliczkę z informacją o byłej hali sterowców Marek Zakrzewski
W listopadzie ubiegłego roku zaapelowaliśmy do Zarządu Dróg Miejskich o ustawienie na Alejach Solidarności tablicy upamiętniającej halę sterowców, której pozostałości można wciąż zobaczyć na pasie rozdziału tej ulicy. I udało się, drogowcy znaleźli pieniądze (zaoszczędzone na tańszych przetargach), a tablica już stoi przy przejściu dla pieszych, gdzie relikty zachowały się najlepiej.

- Po artykule w "Głosie" dzwoniło do nas wiele osób - mówi Dorota Wesołowska, rzecznik ZDM. - Wielu nie miało pojęcia, że te niskie murki kiedyś stanowiły część hali. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom poznaniaków. W ramach Systemu Informacji Miejskiej zamontowaliśmy tablicę z krótkim opisem i archiwalnym zdjęciem, upamiętniającą nieistniejący już obiekt - dodaje.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: NA SOLIDARNOŚCI BYŁA HALA STEROWCÓW

Gigantyczna hala od 1913 roku górowała nad okolicznymi polami, a jej majestatyczna bryła była widoczna z bardzo daleka. Obiekt ten zapisał się w historii Poznania nie tylko tym, że przez kilka dekad dominował na Winogradach. To tutaj narodziły się polskie siły powietrzne, a walnie przyczynili się do tego Powstańcy Wielkopolscy. Pamiętnego dnia - 6 stycznia 1919 roku - zdobyli halę zeppelinów oraz stoczyli zwycięską bitwę z Niemcami o Stację Lotniczą Ławica.

Udało się wówczas zdobyć niezwykły łup - ponad 400 niemieckich samolotów bojowych (sprzęt o wartości 200 mln marek niemieckich), które stały się podstawą utworzenia lotnictwa wojskowego. Część samolotów garażowano właśnie w hangarze na Winogradach. Już następnego dnia pierwsze w historii samoloty z biało-czerwonymi szachownicami pojawiły się nad Poznaniem.

Potem, w stolicy Wielkopolski przez krótki czas funkcjonowało Dowództwo Wojsk Aeronautycznych. Hala została poważnie zniszczona podczas walk o Poznań w 1945 r., a potem drewniane elementy konstrukcji rozebrano, do dziś zostały tylko murki, które kiedyś stanowiły fundament konstrukcji.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski