Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tablica poświęcona Piotrowi Szczęsnemu - Szaremu Człowiekowi zniszczona jeszcze przed odsłonięciem [ZDJĘCIA]

ZSN
Tablica poświęcona Piotrowi Szczęsnemu wzbudziła wśród poznaniaków wiele kontrowersji jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem. Pomysł na jej umieszczenie na placu Wolności był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. W niedzielę podczas uroczystości okazało się, że ktoś ją wcześniej zniszczył.
Tablica poświęcona Piotrowi Szczęsnemu wzbudziła wśród poznaniaków wiele kontrowersji jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem. Pomysł na jej umieszczenie na placu Wolności był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. W niedzielę podczas uroczystości okazało się, że ktoś ją wcześniej zniszczył. Waldemar Wylegalski
Tablica poświęcona Piotrowi Szczęsnemu wzbudziła wśród poznaniaków wiele kontrowersji jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem. Pomysł na jej umieszczenie na placu Wolności był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. W niedzielę podczas uroczystości okazało się, że ktoś ją wcześniej zniszczył.

Piotr Szczęsny zmarł po tym, jak 19 października 2017 roku na warszawskim placu Defilad oblał się łatwopalną substancją i podpalił. Zrobił to w proteście przeciwko łamaniu przez rząd wolności obywatelskich.

W niedzielę, 2 czerwca, na placu Wolności w Poznaniu odsłonięto poświęconą mu tablicę. Wzbudziła ona duże kontrowersje już w ubiegłym tygodniu, gdy w mediach społecznościowych pojawiło się pierwsze zdjęcie.

"No to jest jakaś kpina. Tablice upamiętniające samobójców?", "Mam rozumieć, że zdrowy na umyśle człowiek, ojciec dwójki dzieci popełnia samobójstwo, bo nie zgadza się z polityką PiS-u?", "Widziałam na żywo... dla mnie bez sensu, nie ma to związku z Poznaniem i jakimkolwiek wydarzeniem w nim lub Wielkopolsce" - to tylko niektóre z komentarzy pod zdjęciem na fanpage'u Spotted: MPK Poznań.

Na tablicy możemy przeczytać: "Tablica upamiętniająca Piotra Szczęsnego - Szarego Człowieka, który 19 października 2017 r. w Warszawie dokonał aktu samospalenia w imię wolności i demokracji."

Inicjatorem jej umieszczenia koło Arkadii był Jerzy Ratajczak, członek Komitetu Obrony Demokracji. Sfinansowano ją z pieniędzy zebranych wśród członków KOD-u. A zgodę na zlokalizowanie jej w tym miejscu wydała Estrada Poznańska.

Jeszcze przed odsłonięciem tablicę ktoś oblał, a podczas jej czyszczenia starto litery tworzące napis.

- Smutne, że muszą być odsłaniane takie tablice będące wyrazem aktu rozpaczy ludzi, których władza wpycha w otchłań z ironicznym bezzębnym uśmiechem na gębie - komentuje na facebooku Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. społeczeństwa obywatelskiego.

ZOBACZ TEŻ:

W niedzielę wieczorem na dachu Arkadii na placu Wolności zapalono nowy neon w Poznaniu. "Wolność" rozświetlono po 30 latach od pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. Wydarzenie poprzedził koncert poznańskiego rapera donGURALesko. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Neony w Poznaniu: "Wolność" zaświeciła nad placem Wolności [ZDJĘCIA]

Olbrzymi tort upamiętnił obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku i pierwsze częściowo wolne wybory. Częstowanie smakołykiem odbyło się na placu Wolności w ramach obchodów Poznańskich Dni Rodziny 2019.

Poznań: 89-kilogramowy Tort Wolności podzielono na 1200 kawa...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski