Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tak ma wyglądać centrum senioralne przy ul. Szkolnej: dom opieki, apartamenty i klinika dla seniorów - zobacz wizualizacje

Milena Kochanowska
tak ma wyglądać gotowy kompleks.
tak ma wyglądać gotowy kompleks. WIZUALIZACJA ORPEA POLSKA
W ścisłym centrum Poznania stanie największe w Polsce komercyjne centrum senioralne. Na terenie dawnego szpitala miejskiego przy ulicy Szkolnej powstanie klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym i pomocą dla seniorów oraz część przeznaczona na pobyt dzienny. Wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony.

Wszystkie usługi będą całkowicie odpłatne, choć inwestor i jednocześnie właściciel przyszłego Centrum – ORPEA Polska, która za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od miasta – nie wyklucza, że będzie się ubiegał o kontrakt z NFZ, przynajmniej jeśli chodzi o usługi rehabilitacyjne w klinice.

Kupiony przez ORPEA Polska teren po byłym szpitalu miejskim obejmuje budynki u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej wraz z willą Hipolita Cegielskiego i skrzydłem dawnego klasztoru Karmelitanek Bosych. Powierzchnia całej inwestycji będzie wynosić około 21 tys. m kw. Otwarcie kompleksu planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

– To jedna z ważniejszych nieruchomości w centrum miasta – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Cieszę się więc nie tylko dlatego, że pokaźna kwota zasiliła budżet miasta, ale też z tego, że kompetentny i doświadczony inwestor stworzy w miejscu, w którym obiekty przez ostatnie lata ulegały degradacji, centrum dla osób starszych. Lokalizacja takiej inwestycji w samym centrum Poznania gwarantuje, że starsze osoby będą mogły w pełni korzystać z życia miasta – społecznego i kulturalnego, będąc jednocześnie pod opieką specjalistów.

Wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony. Kompleks składać się będzie z domu opieki – Rezydencji Na Szkolnej, w której przewidziano 166 miejsc dla osób starszych wymagających całodobowego wsparcia, dwóch budynków z 47. apartamentami dla seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, w których będą mieli zapewnioną fachową opiekę medyczną, techniczną oraz dodatkowe usługi, Kliniki przy Starym Rynku oraz części przeznaczonej na pobyt dzienny. Pomiędzy obiektami zaplanowano duży teren zielony, którego część będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.

– Nasza oferta to propozycja dla seniorów z różnymi potrzebami, wynikającymi ze stopnia niesamodzielności – mówi Beata Leszczyńska, prezes ORPEA Polska. – Taka formuła daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość przechodzenia przez kolejne etapy życia w ramach jednego środowiska. Poznań to nasza pierwsza inwestycja realizowana w ramach strategii rozwoju usług premium w centrach największych polskich miast. Jest więc dla nas bardzo ważna. Tak jak ważna jest dla nas jej jakość, bo budujemy nie na sprzedaż, ale dla siebie.

Cały obszar, na którym znajdzie się inwestycja, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejszym elementem historycznym są pozostałości murów miejskich i skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych. Na wszystkie działania w tym obszarze musiał więc wyrazić zgodę Miejski Konserwator Zabytków.

– Efekt, który uzyskaliśmy, to w dużej mierze zasługa bardzo wymagającej pani konserwator – podkreśla Grzegorz Sadowski, architekt. – Pierwotny projekt elewacji też nieco się zmienił, bo doszliśmy do wniosku, że w tej, która pozostała przy ulicy Szkolnej zachowały się elementy ceglane, które są reliktem architektoniczno-kulturowym. Chcemy je odrestaurować, uwypuklić i skomponować z elementami tynkowymi, co pozwoli zachować lekkość obiektu.

– Nie przywrócimy już jeden do jednego przedwojennego wyglądu fasady, ale w procesie negocjacji i dyskusji wspólnie wypracowaliśmy porozumienie, które uważam za najlepsze – zapewnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Czy przyszli lokatorzy nie będą narzekali na zbyt hałaśliwe sąsiedztwo Starego Rynku i licznych pubów?

– Badania wskazują, że to nieprawda, że seniorzy chcą słuchać ciszy i patrzeć na las – mówi Beata Leszczyńska. – Oni chcą być właśnie tam, gdzie coś się dzieje.

Zobacz wizualizacje:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski