Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Targi Arena Design od poniedziałku

Beata Zięba
Futurystyczne meble to znak rozpoznawczy poznańskich projektantów
Futurystyczne meble to znak rozpoznawczy poznańskich projektantów Fot. Pracownia Projektowania Mebla
W katalogu Katedra Mebla i Designu z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w oczy rzuca się motto słynnego izraelskiego projektanta Rona Arada: "Możemy wykonać wszystko, co narysujemy". O tym, że taką możliwość mają także studenci w stolicy Wielkopolski przekonamy się od poniedziałku na targach Arena Design - między innymi na wystawie UAP "Idee 2012".

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Centrum Concordia Design otwarte dla poznaniaków
Poznań: Concordia Design już otwarte [ZDJĘCIA FILM]

Między krzesłem a fotelem

Katedra Mebla, na którą składa się pięć pracowni, będzie prezentować odpowiedzi studentów na jeden wspólny temat "Między krzesłem a fotelem plus wartość dodana". Mają one pokazać ogromne zróżnicowanie pracowni. Ich profile działania obejmują pracownie wizjonerskie realizujące autorskie idee i eksperymentalne próby, nie zawsze nadające się od razu do zastosowania produkcji przemysłowej. Są także pracownie stosujące tradycyjne technologie oraz pracownie nowoczesnego designu. Dr Joanna Barańska-Woźny z Pracowni Projektowania Mebla 1 podkreśla, że studenci biorą udział we wszystkich przygotowaniach wystawy po montaż i transport a także promocję swoich prac prezentowanych na targach. Są to umiejętności, które przydadzą się przyszłemu projektantowi.

Kioski internetowe kontra smutne słupy

- Meble, które stworzyliśmy były próbą spojrzenia z innej strony na informatory miejskie, do których przyzwyczailiśmy się na co dzień, przypominające smutne słupy z pionowymi ekranami. Pracownia wyszła z założenia, że te projekty muszą być bardziej przyjazne zarówno dla zabieganych studentów i nauczycieli jak i osób niepełnosprawnych - przedstawia tegoroczny projekt Marta Szczepańska asystentka pracowni PE-P (Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem)
Wystawa tej pracowni będzie prezentować projekty terminali informatycznych, stworzone z myślą o macierzystej uczelni, która planuje wprowadzenie wewnętrznego systemu informacyjnego. Na targach będą prezentowane trzy gotowe do użycia terminale z zainstalowanym oprogramowaniem.

Wychowanie estetyczne poprzez design

- Przy projektach skupiliśmy się na badaniach potrzeb użytkownika, na tym co jest naprawdę dla nich ważne. Mogliśmy zrobić to, na co nie ma czasu pracując już w firmie - podkreśla Joanna Lisiecka (IV rok wzornictwa), która oprócz zaprojektowania jednego z trzech terminali będzie również pokazywała swój dyplom licencjacki. Retris bo tak nazywa się ten obiekt, jest systemem puf modułowych dla dzieci. Celem projektu jest bardzo prosta forma, która rozbudza wyobraźnię najmłodszych przez swoją wielofunkcyjność i możliwość działania i pracy w grupie, co pokazały "testy" w jednym z poznańskich przedszkoli: nikt odstawał w grupie, jak to się dzieje przy małych zabawkach.

Warsztaty i nowy kierunek na UAP

Podczas targów będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach makietowania mebla przeznaczonych dla wszystkich zainteresowanych. Przy okazji Arena Design Uniwersytet Artystyczny zapowiada otwarcie kierunku Projektowanie Mebla, na którym studenci uczeni będą tzw. projektowania zrównoważonego, przemyślane pod względem ekonomicznym, socjalnym i społecznym. Stąd obecność lansującego takie podejście słynnego projektanta François Azambourga.
- Produkty Azambourga słyną z oszczędności w użyciu materiałów. Dlatego zależało nam na jego obecności i bardzo cieszymy się, że przyjął nasze zaproszenie - mówi Monika Wietrzyńska, dyrektor projektu Arena Design.

Jak daleko naszym designerom o ich kolegów z Zachodu Europy? Pokaże to odbywająca się w ramach Arena Design wspólna wystawa dwóch miast: "Kod miasta" (Poznań) i "ID Berlin Industrial Design Competence" (Berlin). Odbędzie się ona w Centrum Designu w Concordii (Starej Drukarni) przy Kaponierze. Wystawy pokażą nam Berlin i Poznań pod kontem designu, który obejmuje całą tkankę miejską składającą się z architektury, grafiki, usług, konkretnych marek, komunikacji i przestrzeni publicznej. Ma ona ukazać miasta jako sieć powiązań określających ich wizerunek. O tym jak Poznań wypada dziś w konfrontacji z Berlinem przekonamy się na jutrzejszym wernisażu w Concordia Design, znacznie jednak istotniejsze jest, jak ta konfrontacja wypadnie za dziesięć lat, gdy na rynku pracy będą dzisiejsi studenci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski