18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Teatr Cywińskiej i Drzewieckiego w obiektywie Jacka Kulma [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Wernisaż wystawy fotografii Jacka Kulma w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu
Wernisaż wystawy fotografii Jacka Kulma w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu Fot. Waldemar Wylegalski
W dwóch bibliotekach: Uniwersyteckiej i Raczyńskich można oglądać wystawy Fotografii Jacka Kulma. W Galerii Atanazego Raczyńskiego (w nowym gmachu Biblioteki Raczyńskich można oglądać fotografie spektakli zrealizowanych w Polskim Teatrze Tańca i Teatrze Nowym w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. W Bibliotece Raczyńskich natomiast możemy oglądać zdjęcia realizowanych w Scenie na Piętrze w latach 80.

Rok 1973 był dla poznańskiej kultury wyjątkowy. Powstały dwa teatry, które niemalże z dnia na dzień znalazły się w czołówce teatralnej Polski. Przy ulicy Koziej rozpoczęła działalność Polski Tetra Tańca założony przez Conrada Drzewieckiego, przy ulicy Dąbrowskiego – samodzielny żywot pod okiem Izabelli Cywińskiej rozpoczął Teatr Nowy.

Jacek Kulm, młody fotograf, natychmiast zjawił się w tych teatrach, gdzie sztuka fermentowała i zaproponował, że będzie ją dokumentował. Dostał szansę. Dyrektorzy umożliwili mu nie tylko obserwację prób, ale i fotografowanie. Mógł też zorganizować osobne sesje zdjęciowe, aby scena była odpowiednio oświetlona, aby aktorzy mieli świadomość, że jedyną publicznością w danej chwili jest obiektyw aparatu i fotograf.

Zdjęcia teatralne Jacka Kulma szybko spodobały się nie tylko aktorom, ale przede wszystkim publiczności. Kulm dołączył szybko do grona wybitnych polskich fotografów, ale przede wszystkim znalazł własny styl. Jego zdjęcia są natychmiast rozpoznawalne. Z jednej strony maja wyjątkowy walor dokumentacyjny, z drugiej nieuchwytny ton osobisty, trudny do opisana. Są inne. Można w nich odnaleźć aurę przedstawienia, charakterystyczny rys aktorów… Z czasem Kulm zaczął eksperymentować. Swoje czarno-białe fotografie poddawał przetworzeniom. Dokumentalizm znikał, a pojawiała się nowa jakość, nowy byt artystyczny.

Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej czynna jest do 9 października. Wystawę w Bibliotece Raczyńskich można oglądać do 25 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski