Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Teatr Wielki zaprasza na "Śpiewaków norymberskich" Richarda Wagnera

Marek Zaradniak
W roli Hansa Sachsa zobaczymy Franka van Hove.
W roli Hansa Sachsa zobaczymy Franka van Hove. Archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu
W niedzielę w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera "Śpiewaków norymberskich" Richarda Wagnera. Reżyseruje Michael Sturm. Ostatni raz operę na ziemiach polskich wystawiono... 110 lat temu.

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza w niedzielę na premierę „Śpiewaków norymberskich” Richarda Wagnera. To pierwsza od 110 lat realizacja tego dzieła na ziemiach polskich. Reżyseruje Michael Sturm, a kierownictwo muzyczne sprawuje Gabriel Chmura.
Autorem scenografii i kostiumów jest Matthias Engelmann. W roli Hansa Sachsa zobaczymy Franka van Hove, partię Evy śpiewać będzie Monika Mych-Nowicka, Sixtusem Beckmesserem będzie Jaromir Trafankowski, a partię Davida śpiewać będzie Piotr Friebe. W roli Veita Pognera usłyszymy Rafała Korpika.

- Po „Parsifalu”, którego premiera odbyła się w w Poznaniu w roku 2013, przyszła kolej na jeszcze jednego Wagnera. Zastanawiałem się, czy ma to być „Latający Holender”, ale on był pokazywany w Łodzi. Tutaj wcześniej realizowany był „Tanhauser”. Zacząłem się interesować tym, kiedy byli tutaj wystawiani „Śpiewacy norymberscy”. Okazało się, że wcale w Poznaniu ich nie było, a gdzie indziej od ostatniej premiery w Polsce minęło 110 lat. Gdy to stwierdziłem, było dla mnie oczywiste, że musimy to zrobić - powiedział we wtorek Gabriel Chmura.

Michael Sturm zauważa: - To sztuka o poszukiwaniu tożsamości, a częścią tożsamości jest kultura. Najważniejszą postacią w sztuce jest Hans Sachs, który jest szewcem ale również wielkim znawcą sztuki i uosobieniem sztuki dla Niemców
„Śpiewacy norymberscy” to jedyna komedia w dorobku wielkiego kompozytora, a także jedyny utwór w którym Wagner zrezygnował z mitologii. Zamiast tego stworzył historię o młodym człowieku, który by zdobyć rękę ukochanej musi zwyciężyć w konkursie śpiewaczym. Sztuka, jak wyjaśnia Sachs Walterowi, musi być nowatorska, ale żeby taka była musi czerpać z dorobku mistrzów i musi być wierna duchowi rządzących nią reguł.

Autorem libretta jest kompozytor, a prapremiera odbyła się w Monachium 21 czerwca 1868 roku. Każda produkcja wagnerowska to wielkie wyzwanie dla teatru, realizatorów i śpiewaków. Na scenie pojawi się ponad stu artystów: solistów, chórzystów, tancerzy i statystów. Z dużym rozmachem została zaprojektowana scenografia. Na kostiumy zużyto ponad 1000 metrów materiału. Wykonano 30 specjalnych masek.

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski