Poznań: Termy będą gotowe 2 miesiące później

  Poznań: Termy będą gotowe 2 miesiące później

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kompleks miał powstać w 36 miesięcy, prace budowlane powinny się więc zakończyć się 7 sierpnia

  Kompleks miał powstać w 36 miesięcy, prace budowlane powinny się więc zakończyć się 7 sierpnia ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Załatwiła ich woda i minister. To główni winowajcy, którzy doprowadzili do poślizgu na budowie Term Maltańskich. Najpewniej nie wpłynie to jednak na datę otwarcia aquaparku dla poznaniaków. Nadal jest to 1 października.
  Kompleks miał powstać w 36 miesięcy, prace budowlane powinny się więc zakończyć się 7 sierpnia

  Kompleks miał powstać w 36 miesięcy, prace budowlane powinny się więc zakończyć się 7 sierpnia ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Kompleks miał powstać w 36 miesięcy, prace budowlane powinny się więc zakończyć się 7 sierpnia. Ten termin określała umowa z wykonawcą. Harmonogram jednak trzeba było zmienić.

  Poznań: Termy Maltańskie - zobacz jak rosną [ZDJĘCIA]

  Aneks do umowy podpisany z firmą Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak, która przewodzi konsorcjum polsko-ukraińskiemu, wyznacza kolejną datę końcową - 30 września.

  - Był problem z realizacją robót zewnętrznych - przyznaje Jarosław Łężak ze spółki Termy Maltańskie, która jest inwestorem obiektu, powstającego nad Maltą. - Od 20 lat nie było tak wysokiego poziomu wód gruntowych, a nie da się i nie można budować na niestabilnym gruncie.

  Robotnicy musieli wywieźć sporo ziemi z terenu, na którym powstały parking i baseny zewnętrzne, a w to miejsce przywieźć nową. W przeciwnym razie w przyszłości obiekty mogłyby się obsunąć, a tak jest obsuwa... w realizacji inwestycji. Przyczynił się do niej także minister spraw wewnętrznych.

  - Chodzi o obowiązujące od niedawna rozporządzenie dotyczące organizacji imprez masowych- wyjaśnia J. Łężak. - Wojewoda uznał, że nasz obiekt także będzie podlegać pod te przepisy. Pierwotnie planowaliśmy monitoring złożony z 17 kamer. Teraz musi ich być 130.

  W związku z tym trzeba było przygotować projekt, uwzględniający rozmieszczenie kamer. Obecnie jest on weryfikowany przez inżyniera kontraktu. Z tego powodu należało dołożyć prawie 1 mln zł z budżetu miasta do inwestycji. Radni podjęli tę decyzję na ostatniej sesji.

  - Mamy jednak ambitny plan - zapowiada J. Łężak. - Chcemy, żeby roboty budowlane zakończyły się w sierpniu, a we wrześniu trwać będą prace wykończeniowe. Wtedy właśnie zainstalowane zostaną kamery.

  Odbiory prac firma Alstal będzie prowadzić od końca sierpnia do 15 września.
  - Później zaplanowaliśmy 14-dniowe szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwać termy - twierdzi J. Łężak.

  W tym tygodniu spółka rozpoczęła pierwsze próby rozruchu central wentylacyjnych oraz podpisała już umowę z dostawcą energii elektrycznej.

  - Dzięki temu 3 sierpnia rozpoczną się prawdopodobnie próby wypełniania wodą basenów - wyjaśnia dyrektor Łężak. I dodaje: - Dzień pracy został wydłużony. Na budowie pracuje ponad 400 osób oraz 50 pracowników nadzoru.

  Wewnątrz obiektu nadal trwają prace wykończeniowe. Pełną parą toczą się także roboty przy drogach dojazdowych do kompleksu nad Maltą. Montowane są lampy, powstaje parking dla autobusów. Zdaniem przedstawicieli inwestora, dojazd do Term Maltańskich powstanie na czas. I choć wykonawca dwoi się i troi, to dopiero w październiku jest szansa na otwarcie Term Maltańskich.

  Spółka jest zdeterminowana i zrobi wszystko, by inwestycja była wtedy gotowa. Przypomnijmy, że właśnie na październik zaplanowano w nowym obiekcie zawody o puchar prezydenta miasta. Kolejne miesiące także obfitują w sportowe wydarzenia.

  PRZECZYTAJ TAKŻE:

  Poznań: Termy Maltańskie kolejna odsłona [FILM]

  Termy zaczną działać w październiku

  Poznań: Co Termy mają w środku? Sprawdź sam!

  Poznań: Trwa budowa Term Maltańskich. Zobacz film

  Poznań: Pogodne lato przyspieszyło budowę Term Maltańskich

  Poznań: Montują dach na maltańskich termach

  Poznań: Ruszyła budowa maltańskiego aquaparku

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spóźnienia, spoźnienia, spóźnienia...

  streeter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 37

  Nic nie rozumiem... Najpierw czcza gadanina, że termy będą na koniec sierpnia, a teraz - jakby nic się nie stało - z uśmieszkiem podano informację, że otwarcie nastąpi później... Ach - nic się nie...rozwiń całość

  Nic nie rozumiem... Najpierw czcza gadanina, że termy będą na koniec sierpnia, a teraz - jakby nic się nie stało - z uśmieszkiem podano informację, że otwarcie nastąpi później... Ach - nic się nie stało. Tylko po co podawane są nierealne terminy? Na początku inwestycji trzeba policzyć czas budowy, dodać do tego 15-20% ekstra zapasu i koniec. Najwyżej otworzy się obiekt wcześniej.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo