Nasza Loteria

Poznań: Tłumacz migowy w urzędzie miasta

Anna Jarmuż
- To dla nas duże ułatwienie - mówi Maria Włodarczak (z prawej).
- To dla nas duże ułatwienie - mówi Maria Włodarczak (z prawej). Waldemar Wylegalski
Do urzędu wchodzi osoba głuchoniema. Podchodzi do punktu informacyjnego i staje przed aparatem telefonicznym wyposażonym w kamerę i monitor. Pracownik punktu podnosi słuchawkę i łączy się z... tłumaczem migowym. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w poznańskim Urzędzie Miasta, przy ulicy Libelta. Jeżeli System Komunikacji Niewerbalnej dla osób z wadą słuchu się sprawdzi, pojawi się także w innych wydziałach.

- Otrzymaliśmy ten system na półroczną próbę - mówi Rafał Łopka z Urzędu Miasta. - Na razie funkcjonuje on wyłącznie przy ulicy Libelta. To tutaj, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Wydziale Stanu Cywilnego mieszkańcy załatwiają najwięcej spraw. Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, na pewno pojawi się również w pozostałych miejskich wydziałach - dodaje.

System Komunikacji Niewerbalnej działa na zasadzie wideokonferencji.

- Tłumacz, jak i osoba niesłysząca widzą się na ekranie monitora - wyjaśnia Sylwia Klupś z Wydziału Obsługi Urzędu Miasta. - Klient przekazuje swój problem za pomocą języka migowego i od razu otrzymuje odpowiedź w tym języku. Pomocą merytoryczną służą pracownicy punktu informacyjnego.

Na razie z usług tłumacza korzysta niewielu. - System funkcjonuje dopiero od 26 stycznia. Nie wszyscy głuchoniemi wiedzą jeszcze o takiej możliwości - dodaje Sylwia Klupś.

A co myślą o tym rozwiązaniu najbardziej zainteresowani?

- To świetny pomysł i duże ułatwienie. Należałoby je jednak dopracować - stwierdza Maria Włodarczak. - Monitor jest trochę za mały. Osoby starsze mogą mieć problem z zobaczeniem tego, co pokazuje tłumacz.

Niesłyszący mogą skorzystać z systemu komunikowania od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu - od 8 do 16. Dyżury pełnić będzie także tłumacz stacjonarny. Pracuje w każdy poniedziałek w godz. 15.30-16.30.

Osoby, które mają problem z komunikowaniem się, pozytywnych zmian mogą spodziewać się od 1 kwietnia. Wtedy, według ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania, organ administracji publicznej musi zapewnić im możliwość porozumienia się.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
z Libelta pff
o 16 od wtorku di piątku to sobie można co najwyżej pomigać z ekipą sprzątającą urząd droga Pani. Ja nie wiem czy tak trudno zweryfikować to co się piszę? Wstyd kolejny raz a potem ludzie przychodzą do urzędu o 16 i papę nadziera taka babencja, że w Głosie to było napisane że do 16 urząd jest czynny.
www.bip.poznan.pl polecam to nie boli. Pon 7.30-17.00, wt-pią 7.30-15.30
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski