Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tłumy na obchodach Święta Niepodległości [ZDJĘCIA]

PILAR
Za wystrzałem z armaty na wiwat odpalono konfetti w kolorach polskiej flagi
Za wystrzałem z armaty na wiwat odpalono konfetti w kolorach polskiej flagi Fot. Sławomir Seidler/Archiwum
Wystrzał z armaty prawosławnej był głównym punktem wielkopolskich obchodów Święta Niepodległości w Poznaniu. Zabytkową armatę na Plac Wolności przyszły oglądać tłumy, a wszyscy z niecierpliwością czekali na wystrzał z działa, który nastąpił przed godziną 12. Honorowym działonowym był wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Święto Niepodległości: Wystrzałowa Kasia przyciągnęła tłumy
Święto Niepodległości w Poznaniu. Zobacz program!
Święto Niepodległości w Poznaniu - wiele atrakcji
Święto Niepodległości: W Warszawie marsze, a w Poznaniu festyn

- Jeśli nie chcą być państwo biali od prochu to proszę się odsunąć - przekonywali zebranych poznaniaków rekonstruktorzy z 7 Dywizjonu Artylerii Konnej. - Najlepiej też otworzyć usta, żeby potem uszy nie bolały - dodawali.

Obostrzeń z powodu wystrzału było więcej. Żołnierze radzili wyłączyć mikrofony i odsunąć się maksymalnie daleko od "Kasi", bo takie imię nosi pamiętające I wojnę światową działo sprowadzone do Poznania.

Huk Kasi i biała chmura wokół armaty były imponujące. Za wystrzałem z armaty na wiwat odpalono konfetti w kolorach polskiej flagi, a na placu rozbrzmiała muzyka grana przez orkiestry wojskowe.

Wszyscy chętni mogli też spróbować grochówki wojskowej oraz podejść do punktu rekrutacyjnego - takiego samego, jakie organizowano w czasach Powstania Wielkopolskiego.

Członkowie Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej prezentowali też w zaimprowizowanym obozowisku sprzęt wojskowy . Jednym z żywych eksponatów był polski wóz pancerny z międzywojnia.

Obchodom Święta Niepodległości w Poznaniu towarzyszyły inne imprezy i atrakcje. O godzinie 10 na Alei Niepodległości rozpoczął się Korowód Niepodległości, czyli przejazd zabytkowych samochodów Automobilklubu na plac Wolności. Cała trasa przejazdu wiodła ulicami: Al. Niepodległości, Libelta, Rondo Cyryla Ratajskiego, 23 lutego, Al. Marcinkowskiego, Plac Wolności. Pokaz starych aut także przyciągnął tłumy.

Atrakcją były także przejazdy Bimbą Niepodległości - zabytkowym tramwajem, który jeździł ulicami: Fredry, Most Teatralny, Rondo Kaponiera, Towarowa, Królowej Jadwigi, Strzelecka, Podgórna, Plac Wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski