Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tramwaj świadkiem wydarzeń 1956 roku [ZDJĘCIA]

KAEF
Historyczny tramwaj niszczeje dzisiaj na terenie zajezdni przy Głogowskiej
Historyczny tramwaj niszczeje dzisiaj na terenie zajezdni przy Głogowskiej Katarzyna Lesińska
Był niemym świadkiem wydarzeń w czerwcu 1956 roku. Dzisiaj niszczeje na terenie zajezdni tramwajowej na Głogowskiej. Przy okazji rocznicy poznańskie MPK postanowiło o nim przypomnieć. I zaapelować o pomoc w przywróceniu go do życia.

Mowa o Heidelbergu, nazywanym Wojennym Wagonem Tramwajowym. Trafił do Poznania 1944 roku.

- Dzięki prostej konstrukcji mógł jeździć w okresie wojennym, kiedy brakowało części zamiennych - opowiadają członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych na swojej stronie. - A szerokie drzwi umieszczone po obu stronach wagonu ułatwiały szybką ewakuację pasażerów w momencie bombardowania - dodaje.

Tramwaje odegrały też swoją rolę podczas wydarzeń czerwcowych. Jednym służyły jako punkt obserwacyjny, dla innych pełniły rolę barykady, jeszcze inni traktowali tramwaje jako swoiste tarcze. Strajkujący szukali schronienia nie tylko wewnątrz tramwajów, ale również na dachach pojazdów. Pracownicy ówczesnego MPK wyłączyli napięcie w sieci trakcyjnej. Od tego czasu kable służyły za stelaż do transparentów. Wśród tramwajów, które "brały" udział w wydarzeniach czerwca 1956 roku, były również Heidelbergi.

Na początku lat sześćdziesiątych Heidelbergi przestały wozić pasażerów i trafiły do taboru gospodarczego. Do dzisiaj zachował się zaledwie jeden egzemplarz, który niszczeje na terenie zajezdni przy Głogowskiej.

- Modernizacja, a właściwie odbudowa historycznego tramwaju, to drogi interes - mówi Jan Firlik, szef przewozów tramwajowych w MPK. - W tej chwili nie mamy na to pieniędzy.

Dyrektor Firlik nie ukrywa zadowolenia, że kilka tramwajów już udało się uratować. Co więcej, MPK zostawia zawsze egzemplarz pojazdów, które z eksploatacji już zostały wycofane (ostatnim zostawionym jest "holender"). Dlatego przyszłość historycznych tramwajów jest dzisiaj w rękach sponsorów i samych poznaniaków. Jak można pomóc? Choćby biorąc udział w imprezach organizowanych przez miłośników komunikacji miejskiej, podczas których prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania starych bimb. Można też wesprzeć zbiórkę wpłacając pieniądze na konto Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski