Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Trwa budowa parku Rataje

Bogna Kisiel
Latami toczyła się batalia o park Rataje. Teraz trwa walka o jego budowę. Małymi kroczkami powstają kolejne fragmenty. W piątek rozpoczęła się budowa następnego odcinka drogi parkowej między osiedlem Bohaterów II Wojny Światowej a Polan .

- Kontynuujemy alejkę, którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku - wyjaśnia Barbara Hoffman, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. - Inwestycja powinna zakończyć się 30 listopada. Będzie kosztować 345 tys. zł.

Park Rataje: W tym roku będą chodniki [ZDJĘCIA]

Adam Pawlik, radny PiS a zarazem przewodniczący Rady Osiedla Rataje dodaje, że przy powstaniu parku współpracują także samorządy pomocnicze.

- Miasto buduje główny szlak, który docelowo ma połączyć ratajskie osiedla z Jeziorem Maltańskim, o szerokości trzech metrów wraz z jego oświetleniem - mówi A. Pawlik. - Natomiast rady osiedli finansują drogi, dochodzące do głównej alei.

B. Hoffman dobrze ocenia współpracę z z samorządami osiedlowymi. Z kolei radny PiS przyznaje, że prezydent dotrzymuje słowa i co roku przeznacza około pół miliona złotych na park Rataje.

- Najtrudniej jednak z dofinansowaniem inwestycji parkowych będzie w przyszłym roku - uważa A. Pawlik. - Gdyby udało się zbudować odcinek od os. Bohaterów II Wojny Światowej do ul. Piłsudskiego, to szlak dochodziłby już do trasy katowickiej. Później zostałby do zrobienia fragment prowadzący na Maltę, choć tutaj może być problem, ponieważ UWI buduje trzy bloki na terenie parku.

Z kolei Mariusz Wiśniewski, radny Platformy twierdzi, że najważniejsze jest osiągnięcie kompromisu w sprawie zagospodarowania terenu przeznaczonego na park. A problemów nie brakowało.

- Po wielu perypetiach udało się dojść do porozumienia, choć łatwo nie było - przyznaje M. Wiśniewski. I przypomina postulaty grupy mieszkańców, którzy domagali się jedynie terenów zielonych w parku. - Ostatecznie zwyciężyła koncepcja sportowo-rekreacyjna z dopuszczeniem na obrzeżach parku do zabudowy biurowo-usługowej. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy inwestorów do działań wspierających park.

Ta koncepcja wymaga jednak najpierw zmiany studium zagospodarowania, a potem planów.

- Rozmawiałem z dyrektorem wydziału urbanistyki i architektury, który przygotuje wniosek o zmianę studium - dodaje M. Wiśniewski. - W przeciwnym razie nie mogłyby powstać nawet obiekty sportowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski