MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Trwa konferencja o biotechnologii

Mateusz Pilarczyk
Konferencję rozpoczęła prezentacja Piotra Lassoty z Polpharmy.
Konferencję rozpoczęła prezentacja Piotra Lassoty z Polpharmy.
Poznańskie uczelnie co roku opuszczają nowe roczniki biotechnologów. Problem w tym, że w Wielkopolsce nie ma zbyt wielu firm związanych z biotechnologią. Stowarzyszenie Bioregion Wielkopolska i Nickel Technology Park Poznań chcą to zmienić. Jednym z działań podejmowanych w tym celu jest konferencja Bioconnect, której druga już edycja trwa właśnie w Poznaniu. Zaproszono na nią specjalistów z Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch, Szwecji, Szwajcarii oraz oczywiście z Polski.

Głównym punktem pierwszego dnia konferencji był wykład otwierający wygłoszony przez Piotra Lassotę , członka zarządu oraz dyrektora działu badawczo-rozwojowego spółki Polpharma, największego polskiego producenta leków i substancji farmaceutycznych.

- Firmy biotechnologiczne wynajdując nową cząsteczkę mogą liczyć na dwa scenariusze. Pierwszy, ten rzadszy, to zakupienie przez dużą firmę farmaceutyczną naszego projektu. Częściej jednak przemysł farmaceutyczny w całości wykupuję taką firmę biotechnologiczną - mówił w trakcie wykładu poświęconego współpracy pomiędzy biotechnologią a przemysłem farmaceutycznym Piotr Lassota.

Przedstawiciel Polpharmy przedstawił też jedną z inwestycji firmy, a mianowicie budowę położonego w gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym centrum badawczo-rozwojowego. Polpharma Biologics, bo tak nazwano nową jednostkę, ma się zająć rozwojem nowych leków. Jest to projekt innowacyjny w skali całego kraju.

Dlaczego takie centrum nie stanęło w Poznaniu? Wygrało położenie. W położonym niedaleko trójmiasta Starogardzie Gdańskim zlokalizowana jest fabryka Polpharmy.

W środę, czyli drugi dzień konferencji odbędzie się pięć paneli dyskusyjnych prowadzonych przez specjalistów z najpopularniejszych obecnie dziedzinach biotechnologicznych.

Pierwszy panel dotyczyć będzie komórek macierzystych oraz medycyny regeneracyjnej. Natomiast druga z dyskusji dotyczyć ma rozwoju nowych leków, znaczeniu jakości procesu ich wytwarzania oraz możliwości współpracy w tym zakresie pomiędzy poszczególnymi biopodmiotami.

Uczestnicy konferencji mogą też zapoznać się z możliwościami dofinansowania projektów badawczych ze środków krajowych i Unii Europejskiej. Jest to o tyle ważne, iż biotechnologia jest biznesem wymagającym dużych nakładów pieniężnych i obarczonym wielkim ryzykiem - nie wszystkie badania i założenia naukowców kończą się powodzeniem.

Bioconnect to również szansa dla naukowców i ich projektów. W sesji posterowej, która polega na krótkiej prezentacji ich dokonań i kierunków badań można wygrać nagrodę w wysokość 5 tys. złotych, którą ufundował Nickel Technology Park Poznań.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski