Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Trwa remont Teatru Wielkiego

Elżbieta Podolska
Po wakacjach, kiedy melomani znowu wybiorą się do Teatru Wielkiego zasiądą wygodniej na widowni, będzie też lepsza akustyka. Rozpoczął się remont generalny, który kosztować będzie 4,8 mln złotych, z czego ponad połowa pochodzi ze środków unijnych.

Po 14 latach widownia i scena przejdą kolejny remont generalny. Teatr odwiedzany przez 100 tysięcy widzów rocznie wymagał już kolejnych prac modernizacyjnych. Jednak tym razem zostaną też w Wielkim przeprowadzone one w znacznie większym zakresie. Potrwają do października.

Teatr Wielki w Poznaniu to jeden z najpiękniejszych zabytkowych gmachów z mieście i jeden z najbardziej zasłużonych teatrów w Polsce. Jego otwarcie miało miejsce 102 lata temu. W 1909 roku wraz z wprowadzaniem przez ówczesne władze pruskie nowego założenia urbanistycznego miasta - rozpoczęto budowę nowoczesnego gmachu teatru miejskiego. Gmach, projektu monachijskiego architekta Maxa Littmanna, z neoklasycystyczną fasadą i pozbawioną lóż, "demokratyczną" widownią zwieńczyła charakterystyczna figura Pegaza. Tak ukształtowana bryła czyniła teatr porównywalny ze scenami w Dessau, Monachium, Linzu czy Królewcu. Mało kto wie, że posiada on rozsuwany na wypadek pożaru dach.

Zabytkowy gmach wymaga szczególnej dbałości o szczegóły podczas modernizacji i remontów.
- Zostały już zdemontowane fotele na widowni - mówi Anna Kochnowicz, rzecznik prasowy Teatru Wielkiego. - Okazało się, że będziemy mogli zrobić więcej miejsc dla osób niepełnosprawnych. Z każdej strony widowni będą mogły stanąć po trzy wózki dla niepełnosprawnych, którzy swobodnie będą mogli się poruszać po teatrze.

Cały 16 foteli rząd zostanie zlikwidowany, ale w sumie ubędzie jedynie 12 miejsc (do tej pory znajdowało się na widowni 936 foteli). Dzięki tym zmianom - widzowie będą mieli znacznie większy komfort siedzenia i słuchania.

Melomani nie poznają swojego teatru. Na widowni fotele zostaną poddane konserwacji, wymieniona też zostanie przetarta już w wielu miejscach tkanina obiciowa. Oczyszczonych zostanie 20 zabytkowych żyrandoli. Uzupełnione zostaną brakujące żarówki. To specjalna operacja ściągania gigantycznych kryształowych lamp, tak aby nic nie zostało uszkodzone. Oświetlenie sceniczne znajdujące się w lożach bocznych zostanie zmodernizowane.

Jednym z najważniejszych elementów remontu będzie szlifowanie parkietu. Aby zlikwidować jego skrzypienie, które do tej pory przeszkadzało widzom, zostanie pomiędzy klepki wprowadzony specjalny preparat, który ma zapobiegać wydawaniu dokuczliwych dźwięków. Specjaliści stwierdzili, że skrzypienie jest wynikiem różnic wilgotności na widowni, wobec tego zostaną zamontowane hydrometry i nawilżacze powietrza. Pojawią się też nowe dźwiękoszczelne drzwi.

Aby poprawić akustykę szczególnie w orkiestronie zostanie naprawiona i pomalowana boazeria ścian bocznych, także na widowni na parterze.

Czytaj także: Poznań: Arkadia znów odzyska swój blask

Czytaj także: Poznań: Otwarto wystawę na stulecie Teatru Wielkiego. Film

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski