Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Trwają oficjalne obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

PILAR
Uroczystościami pod poznańskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się oficjalne obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uroczystościami pod poznańskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się oficjalne obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. PILAR
Punktualnie o 11 zawyły syreny w mieście a uroczystościami pod poznańskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi rozpoczęły się oficjalne obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 1918 roku po przemówieniu wygłoszonym z okien hotelu Bazar przez Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu rozpoczęło się Powstanie. Zwycięski zryw narodowy dał Wielkopolsce niepodległość i możliwość przyłączenia się do II RP. Od kilku lat Wielkopolska stara się przywrócić należną pamięć bohaterskim powstańcom.

Zobacz także:
Rekonstrukcja Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Marszałek Marek Woźniak mówiąc o Powstaniu Wielkopolskim wspomniał postać generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, dowódcy powstania po generale Stanisławie Taczaku. Nawiązywał do zbudowanej przez niego Armii Wielkopolskiej

- Powstanie nie było tylko dziełem żołnierzy, ale i wielu rzemieślników oraz wszystkich Wielkopolan, którzy pomagali między innymi w wyposażeniu powstańców - mówił marszałek.

- Nasza obecność pod pomnikiem jest wyrazem hołdu dla bohaterów, szacunku dla przodków i pamięci o najważniejszych kartach naszej historii. Gdy świadectwo polskości nie jest aktem bohaterstwa łatwo zapomnieć, że wolność i niepodległość niejednokrotnie miały kolor krwi i smak cierpienia. Nasi przodkowie zwyciężyli nie tylko dzięki niezłomnej woli walki. Zwyciężyli, bo potrafili być razem ponad podziałami społecznymi ekonomicznymi i politycznymi - dodał marszałek.

Jak co roku pod pomnikiem zebrały się poczty sztandarowe, była również wojskowa kompania reprezentacyjna oraz 15 Pułk Ułanów Miasta Poznania. Harcerze i harcerki rozdawali powstańcze rozety - charakterystyczny symbol Powstania, który w pierwszych dniach walk powstańcy przyczepiali na mundury aby odróżnić się od żołnierzy niemieckich.

Po uroczystościach pod pomnikiem zaplanowany jest jak co roku marsz ulicami miasta do poznańskiej Fary, gdzie o godzinie 12.45 rozpocznie się Msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. W trakcie przemarszu zostaną złożone kwiaty pod tablica pamiątkową Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

- Za walką powstańczą nie podążali literaci i poeci, którzy opisaliby i opiewali bohaterstwo walczących. Sami Wielkopolanie uważali, że spełniają swój obowiązek, który nie zawsze musi być nagłośniony - zwrócił uwagę Stefan Barłóg, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski