Poznań: Trzy projekty pomnika Bohdana Smolenia w drugim...

  Poznań: Trzy projekty pomnika Bohdana Smolenia w drugim etapie konkursu

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wybitna postać polskiego kabaretu doczeka się swojego pomnika

  Wybitna postać polskiego kabaretu doczeka się swojego pomnika ©archiwum

  Anna Piętowska, Justyna Wełk i Piotr Socha to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, których projekty zakwalifikowano do II etapu konkursu na pomnik Bohdana Smolenia „Aaa tam cicho być”. Taką decyzję podjęła komisja konkursowa, której przewodniczy prof. Wiesław Koronowski.
  Wybitna postać polskiego kabaretu doczeka się swojego pomnika

  Wybitna postać polskiego kabaretu doczeka się swojego pomnika ©archiwum

  - Zwróciliśmy się do studentów, bo miłośników „Aaa tam cicho być” i tamtego okresu jest coraz mniej. Poszliśmy tropem funkcjonowania Bohdana Smolenia w świadomości Polaków i jego działań dla dzieci. Te dzieci, które wtedy miały 10 lat jako dorośli przychodziły na inne programy Smolenia. Po zainteresowaniu konkursem zauważyliśmy, że młodzież z Uniwersytetu Artystycznego dzięki konkursowi poznała Smolenia - mówi Krzysztof Deszczyński, pomysłodawca festiwalu Zostań Gwiazdą Kabaretu.

  Trzy projekty to trzy podejścia do Smolenia. Projekt Anny Piętowskiej odnosi się najbardziej wprost do tytułu „Aaa tam cicho być”. Smoleń pojawia się w skeczu na ostrym dyżurze, gdy z innymi pacjentami gra w karty. Pojawia się słynna sekwencja „O ty masz karty znaczone”. W projekcie Smoleń trzyma karty, wśród których król ma czarne okulary.

  Piotr Socha usadowił Bohdana Smolenia na krzesełku przy kawiarnianym stoliku. Obok jest drugie krzesełko, na którym każdy może usiąść. Smoleń jest ze swoim nieodłącznym papierosem.

  Justyna Wełk przedstawiła Smolenia na cokole. Wygląda jakby chciał coś ważnego powiedzieć, ostrzec przed czymś, skłonić do refleksji.

  - Nie klasyfikowaliśmy projektów pod kątem, który jest najlepszy. Ich autorzy do 30 września muszą stworzyć rzeźby - mówi Krzysztof Deszczyński.

  Który z projektów zostanie wybrany, dowiemy się 7 października w Teatrze Muzycznym podczas kolejnego festiwalu Zostań Gwiazdą Kabaretu.

  POLECAMY:
  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CHORE

  POZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Smoleń był , żył , zarabiał na kabarecie , był człowiekiem i co ???? CZy dlatego stwiać jemu pomnik ???? LUDZIE CZy wy nie przesadzacie z tym stawianiem pomników ???? CZy POLSKA ma...rozwiń całość

  Smoleń był , żył , zarabiał na kabarecie , był człowiekiem i co ???? CZy dlatego stwiać jemu pomnik ???? LUDZIE CZy wy nie przesadzacie z tym stawianiem pomników ???? CZy POLSKA ma być krajem pomników ?

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żart?

  maria n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ależ to już paranoia stawiac pomnik Smoleniowi! Miły człowiek był, dobry - i tyle.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo