Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: UAM sprzedaje Jowitę przy Kaponierze i inne kultowe nieruchomości

KARC
UAM planuje pozbyć się kilku nieruchomości w centrum Poznania, między innymi kultowego domu studenckiego Jowita
UAM planuje pozbyć się kilku nieruchomości w centrum Poznania, między innymi kultowego domu studenckiego Jowita Fot. Paweł Miecznik
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje pozbyć się kilku nieruchomości w centrum Poznania, między innymi kultowego domu studenckiego Jowita, nazywanego "Akumulatorami" od neonowej reklamy, która wisi na szczycie wieżowca.

- Jowita nie zostanie sprzedana dopóki nie zostaną wybudowane akademiki na Kampusie Morasko - uspokaja jednak Dominika Narożna, rzecznik UAM. - Oferta, którą wystawił uniwersytet na razie stanowi drenaż rynku - dodaje.

Uczelnie nie ma również preferencji komu chciałaby sprzedać budynek w reprezentacyjnym miejscu przy Kaponierze. Pracownicy działu gospodarczego nie wykluczają jednak, że nowy najemca może chcieć zburzyć wieżowiec i postawić w tym miejscu coś innego.

Jowita do dziś dla wielu poznaniaków oznacza barwne wspomnienia z lat studenckich. - Pokój w tym akademiku to był mroczny przedmiot pożądania - wspomina pani Ania, która w Jowicie mieszkała dwa lata w latach 80. - Wówczas oznaczało to luksusowe warunki. Studenci pierwszych lat chyba jeszcze do tej pory mogą tylko pomarzyć, że dostaną tam pokój.

Jowita słynęła też z pani portierki, zwanej "Złotoustą". Mimo kilkuset studentów pamiętała twarz każdego i wyłapywała wszystkich "nadprogramowych" mieszkańców.
Była mieszkanka akademika przy Kaponierze zaznacza, że zawsze było tam bardzo "światowo". -Przyjaźniłam się z Ahmudem. Pamiętam, że opowiadał mi o żonie i dzieciach zostawionych w Palestynie - mówi.

To nie jedyne nieruchomości w centrum miasta, które uczelnia wystawia na sprzedaż. Od jakiegoś czasu mówiło się już o sprzedaży Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin. Teraz do tego zestawu dochodzi jeszcze Collegium H. Cegielskiego, na Wildzie, w którym obecnie mieści się Wydział Neofilologii.

Tuż obok, przy tej samej ulicy, na sprzedaż wystawiony jest jeszcze pałacyk z XIX w. kiedyś postawiony dla mistrza budowlanego Bruno Hermana. Tam akurat nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, więc uczelnia nie ma problemu co zrobić ze studentami.
- Budynek Collegium Historicum nie zostanie sprzedany, dopóki studenci Wydziału Historycznego nie przeniosą się do nowego budynku na terenie Kampusu Morasko - zapewnia Dominika Narożna. I dodaje, że zajęcia z Collegium im. Hipolita Cegielskiego, zostaną z kolei przeniesione prawdopodobnie do starego budynku Collegium Chemicum przy ul. Grunwaldzkiej. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

UAM ma również do sprzedania kamienicę przy ul. Słowackiego 20 gdzie mieści się Katedra Muzykologii, działki przy ul. Heweliusza w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego oraz działkę przy ul. Śniadeckich przy Collegium Chemicum w pobliżu MTP.

Łącznie uczelnia wystawia na sprzedaż 11 nieruchomości w całej Polsce. Pozbywa się również słynnej bacówki na Jamnej, która długo służyła jako centrum konferencyjne dla uniwersytetu. Znają ją dobrze studenci związani z duszpasterstwem dominikanów, którzy mają swój ośrodek akademicki tuż obok. O Jamnej zrobiło się głośno gdy w 1997 r. krążył nad nią helikopter z Janem Pawłem II.

Jeszcze nie wiadomo kiedy zostaną rozpisane przetargi na sprzedaż nieruchomości. Terminy nie zostały ustalone, jak informuje nas UAM.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski