Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań uczcił 65. rocznicę powstania węgierskiego. Złożono kwiaty pod tablicą Petera Mansfelda na Jeżycach

BKIJ
W Poznaniu uczczono 65. rocznicę rozpoczęcia powstania węgierskiego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W Poznaniu uczczono 65. rocznicę rozpoczęcia powstania węgierskiego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Adam Jastrzębowski
Poznań uczcił 65. rocznicę rewolucji węgierskiej. Pod tablicą Petera Mansfelda, 18-latka, który 65 lat temu stracił życie podczas powstania węgierskiego, upamiętniono tamte wydarzenia. Podczas uroczystości kwiaty pod tablicą złożyli m.in włodarze miasta, województwa oraz przedstawiciele rodzin i instytucji węgierskich w Polsce.

23 października to dzień "Pamięci Narodowej" na Węgrzech, który upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w 1956 roku. O nich nie zapomina również Poznań, gdzie jak co roku upamiętniany jest ten dzień pod tablicą Petera Mansfelda. Mieści się ona na jednym z budynków na skrzyżowaniu ul. Mansfelda i ul. Strzałkowskiego na poznańskich Jeżycach.

- Wspomnienie 1956 roku w Poznaniu żywsze staje się zawsze w czerwcu i październiku. Ono spaja więzi, które od 65 lat łączą społeczność polską - poznańską i węgierską. Rok w rok solidaryzujemy się, kontemplując historie dwóch chłopaków. Historie, których wspólnym mianownikiem jest śmierć w starciu z totalitaryzmem, wielka niesprawiedliwość, trudne do wyobrażenia bestialstwo

- powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Rewolucja węgierska 1956 r. rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie, na znak solidarności z Polską. Manifestujący nawiązywali do robotniczego zrywu z Poznania z 28 czerwca 1956 r. Bunt Węgrów był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Niestety ten heroiczny akt odwagi został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada 1956 r.

Podczas powstania zginęło 2700 Węgrów, a prawie 20 tysięcy zostało rannych. W wyniku sytuacji panującej po rewolucji na Węgrzech około 200 tysięcy osób uciekło do krajów zachodnich. Władze komunistyczne na Węgrzech postawiły przed sądem 26 tysięcy osób, natomiast w pokazowych procesach wydano 230 wyroków śmierci.

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski