Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań uczcił 79. rocznicę akcji Bollwerk. Władze miasta i województwa, kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Akcja Bollwerk została przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku przez Armię Krajową. Dwunastu żołnierzy AK oraz pięciu mieszkańców Chwaliszewa podpaliło magazyny wojskowe, w których znajdowały się m.in. zapasy broni, żywność, odzież dla żołnierzy niemieckich, walczących na froncie wschodnim.  Straty szacowano na ponad milion marek. Gestapo aresztowało wszystkich uczestników akcji Bollwerk, niektórych stracono.
Akcja Bollwerk została przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku przez Armię Krajową. Dwunastu żołnierzy AK oraz pięciu mieszkańców Chwaliszewa podpaliło magazyny wojskowe, w których znajdowały się m.in. zapasy broni, żywność, odzież dla żołnierzy niemieckich, walczących na froncie wschodnim. Straty szacowano na ponad milion marek. Gestapo aresztowało wszystkich uczestników akcji Bollwerk, niektórych stracono. Robert Woźniak
Poznań uczcił 79. rocznicę akcji Bollwerk, najbardziej spektakularnej i największej akcji wielkopolskiego podziemia w czasie II wojny światowej.

W piątek pod pomnikiem Akcji Bollwerk, który znajduje się na Skwerze im. Bohaterów Akcji Bollwerk złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca Mariusz Wiśniewski, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich.

Czytaj też: Obowiązek pamiętania: Bollwerk – największa akcja poznańskiego podziemia

Tradycją są obchody rocznicowe w Szkole w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 przy ulicy Garbary, po których składano kwiaty pod pomnikiem Akcji Bollwerk. W tym roku jednak z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa uroczystość w szkole nie mogła się odbyć.

"Nieśmiertelni" - mord w lasach katyńskich:

Akcja Bollwerk została przeprowadzona w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku przez Armię Krajową. Dwunastu żołnierzy AK oraz pięciu mieszkańców Chwaliszewa podpaliło magazyny wojskowe, w których znajdowały się m.in. zapasy broni, żywność, odzież dla żołnierzy niemieckich, walczących na froncie wschodnim. Straty szacowano na ponad milion marek. Gestapo aresztowało wszystkich uczestników akcji Bollwerk, niektórych stracono.

Zobacz też:

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Generał Józef Dowbor-Muśnicki zdawał sobie sprawę z konieczności uświadomienia żołnierzom, że nie są wzywani do przymusowej służby za obcą sprawę. Wydał odezwę: „(...) Do Was zwracam się, oficerowie! Zapomnijcie o tej zmorze, która panowała w szeregach armii narodów - ciemięzców, w których nieludzkie obchodzenie się z żołnierzami i pogarda dla niego były systemem. Podobne stosunki nie mogą mieć miejsca w szeregach Wojsk Polskich. Winniście być nie tylko dowódcami (...), ale też zawsze starszymi, kochającymi i troskliwymi braćmi żołnierzy”.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Powstanie Wielkopolskie: Zobacz niezwykłe zdjęcia w kolorze!

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski