Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. "Ta rocznica to symbol terroru i perfidnego kłamstwa". Zobacz zdjęcia i wideo

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
To już 83. rocznica zbrodni, która na zawsze rozdzieliła polskie serca – mówił marszałek Marek Woźniak do uczestników uroczystości upamiętniających 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir. - To rocznica, która stała się symbolem terroru i perfidnego kłamstwa.

- Z każdym strzałem w tył głowy wiąże się ludzka tragedia

– mówił marszałek województwa wielkopolskiego i cytował wspomnienia członków rodzin pomordowanych oficerów. Wspominający byli w tym potwornym czasie dziećmi, ale uwięzienie ich ojców zapamiętali do końca życia. Ostatnie dowody ich życia, bibułka przemycona przez kogoś z więzienia, z ostatnim apelem do rodziny - „Uciekajcie, bo was wywiozą na białe niedźwiedzie” zapisały się w pamięci jednego z dziesięciolatków jako bezpowrotny koniec dobrego dzieciństwa.

- Doświadczenie Katynia stało się naszą narodową traumą

– mówił marszałek Marek Woźniak. - Dla rodzin katyńskich okazało się być przeżyciem tak silnym, że nawet najbardziej represyjny reżim nie zdławił poczucia prawdy. A prawda, ta prawda historyczna jest fundamentem demokratycznej Polski.

Marszałek dodał też, że Putinowska Rosja nie chce słyszeć szumu lasu wyrosłego na katyńskich mogiłach i że ponownie zabija – obywateli Ukrainy i kolejny raz kłamie, wykorzystując propagandę.

Wojciech Bogajewski, prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu, przypomniał tło historyczne zbrodni katyńskiej, opowiadał o więzionych i mordowanych oficerach, o warunkach w jakich żyli, spali, jak byli traktowani przez Rosjan, jak ich oszukano i jak - mordowano w piwnicach katowni NKWD i nad dołami śmierci. Jak mówił – chce w swoim wystąpieniu przypomnieć fakty, o których powoli zapominamy, jednak wierzy, że ta historia nigdy nie zostanie zapomniana przez władze i społeczeństwo wielkopolskie.

Apel Poległych odczytała major Monika Trajdos – Giejdasz z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, a wystawiona przezeń kompania oddała trzykrotną salwę honorową.

Przed pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru złożyli wieńce i zapalili znicze nie tylko marszałek, oficerowie wojska (na czele z gen. Tomaszem Jatczakiem, dowódcą garnizonu Poznań) i przedstawiciele władz samorządowych, ale też Rodziny Katyńskie, Sybiracy, młodzież szkolna i poznaniacy. Przed uroczystościami odbyła się msza święta w kościele oo. Dominikanów w intencji ofiar Golgoty Wschodu i ich rodzin.

Zobacz też: Centrum Poznania coraz bliżej pełnej komunikacji tramwajowej! Tramwaje już jeżdżą przez Kaponierę, a w tym roku obejmą całe serce miasta

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski