Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Uczelnie chętnie przyjmą studentów z Chin

Katarzyna Sklepik
Mgr inż. Zhou Mo jest doktorantką na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu
Mgr inż. Zhou Mo jest doktorantką na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii UP w Poznaniu Archiwum Zhou Mo
Zhou Mo jest doktorantką na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Po zdobyciu tytułu magistra inżyniera mogła kontynuować pracę naukową na Chińskim Uniwersytecie Rolniczym, wybrała jednak studia w Poznaniu.

Jest jedną z ponad setki Chińczyków, którzy ukończyli studia w stolicy Wielkopolski. A będzie ich znacznie więcej, bo właśnie rozpoczęła się akcja promowania polskich uczelni wśród młodych mieszkańców Państwa Środka.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Studenci z Ukrainy, Białorusi i Rosji w "Głosie"
Studenci z całego świata wzięli udział w turnieju "Razem przeciwko rasizmowi"

Zhou Mo po studiach na razie została w Poznaniu. - Moje zainteresowania skupiają się wokół przetwarzania biomasy na cele energetyczne, a poznański Instytut Inżynierii Rolniczej ma największe w Polsce laboratorium biogazowe i prowadzi wiele projektów badawczych - tłumaczy swą decyzję pochodząca z Pekinu Zhuo Mo.

Ważne dla niej jest też to, że Uniwersytet Przyrodniczy blisko współpracuje z pekińską uczelnią. - W tym roku będę ubiegać się o stanowisko adiunkta na swojej macierzystej uczelni w Pekinie, a doświadczenie i wiedza zdobyte w Polsce będą mi pomocne w dalszej karierze naukowej - przyznaje.

Przez ostatnie kilka lat, studia magisterskie na Uniwersytecie Przyrodniczym ukończyło ponad stu Chińczyków.
- Głównym kierunkiem ich zainteresowań jest hodowla roślin i nasiennictwo, leśnictwo oraz technologia żywności i żywienia człowieka - wymienia prof. Roman Hołubowicz, pełnomocnik rektora UP do spraw współpracy z Chinami. - Obecnie w naszej uczelni studiuje 29 Chińczyków. Trwają też rozmowy na temat przysłania do nas magistrantów i doktorantów na studia z podstaw ekonomiki produkcji roślinnej.

Otwarcie polskich uczelni na współpracę z Chinami może być zdaniem ekspertów z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jednym ze sposobów walki ze zbliżającym się niżem demograficznym. W tym także dla poznańskich szkół wyższych, w których już od lat studiują młodzi Chińczycy.

- Polskie uczelnie gwarantują nie tylko wysoką jakość studiów, ale też przyjazną atmosferę - mówiła podczas niedawnej wizyty w Pekinie, minister nauki prof. Barbara Kudrycka. To wtedy zawarto porozumienie polsko-chińskie, a forum rektorów obu państw podpisało umowę o współpracy.

Taką współpracę ceni sobie prof. Piotr Banaszyk, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego, na którym nauki pobiera kilku Chińczyków. - Najczęściej wybierają oni studia na anglojęzycznym kierunku International Business - przyznaje.- Absolwenci, którzy kończą ten kierunek są w swoim kraju specjalistami do spraw polskich, bo znają naszą gospodarkę i uwarunkowania prawne.

Tak jest nie tylko z naukami ekonomicznymi, ale także technicznymi i medycznymi. Jednak, jak przyznają rektorzy poznańskich uczelni, to nie tyle sposób na zapełnienie miejsc, ale szansa na zaistnienie w świecie. Może o tym świadczyć fakt, że w Poznaniu studiują młodzi ludzie z ponad 40 krajów, w tym z Ghany, Pakistanu, USA, Kanady, Rosji, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Kazachstanu, Nigerii, Tajwanu, Norwegii czy Turcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski