Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Uczniowie osądzą stan wojenny

Paulina Jęczmionka
W roli aresztowanego przez ZOMO - Jarosław Lange
W roli aresztowanego przez ZOMO - Jarosław Lange Grzegorz Dembiński
Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w poniedziałek w Poznaniu odbędzie się "Sąd nad stanem wojennym". Uczniowie szkół średnich wcielą się w role sędziów, oskarżycieli i obrońców Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się w Wielkopolsce już w minionym tygodniu. W środę ulice Poznania przemierzał "tramwaj wojenny", w sobotę odbyła się tu nietypowa gra miejska.
CZYTAJ TEZ:
Nasze akcje - Stan wojenny. 30 lat

Z kolei w Rostarzewie, rodzinnym mieście jednego z górników zamordowanych w kopalni WUJEK, w zespole szkół odbyła się specjalna lekcja historii. A w Archiwum Państwowym w Lesznie otwarto wystawę.

Najciekawszym i wyjątkowym w skali kraju punktem obchodów jest jednak "Sąd nad stanem wojennym". W poniedziałek o godz. 10 przez bramę aresztu śledczego przy ul. Młyńskiej w Poznaniu zostanie wyprowadzony oskarżony - WRON. Strażnicy przeprowadzą go do sali rozpraw nr 100 Sądu Okręgowego.

- Ta sala została wybrana nieprzypadkowo - mówi Jarosław Lange, szef wielkopolskiej "Solidarności". - To w niej sądzi się oskarżonych o najcięższe przestępstwa i to w niej odbywały się procesy uczestników Poznańskiego Czerwca’56.

Tym razem na sali rozpraw zasiądą uczniowie trzech poznańskich liceów - nr V, VI i VIII. W drodze losowania podzielili się oni na sędziów, oskarżycieli i obrońców. Ta ostatnia rola przypadła uczniom V LO im. Klaudyny Potockiej.
- To trudna rola, ale traktujemy projekt jako żywą lekcję historii i sztuki argumentacji - mówi Barbara Płotkowiak, dyrektor V LO. - Uczniowie pod opieką nauczycieli od kilku tygodni zbierają materiały. Dla nich to wielkie przeżycie, bo przeglądając, np. gazety sprzed 30 lat, przenoszą się do tych trudnych czasów.

Głównym celem projektu jest właśnie pogłębienie wiedzy o tamtych wydarzeniach, umożliwienie ich oceny oraz dyskusja na temat stanu wojennego. Uczniowie każdej ze szkół przygotowywali się osobno, by sąd był niezawisły.

- Chcemy zachować obiektywizm i rzetelność - tłumaczy Marek Grefling, dyrektor VIII LO, którego uczniowie wcielą się w rolę sędziów. - Młodzież ma nauczyć się, że każdy ma prawo do obrony. W sądzie będzie oceniać fakty i argumenty, a nie moralność. Nie wiemy, jaki wyrok zapadnie. Chodzi o to, by młodzi sami umieli ustosunkować się do historii.

Poniedziałkowy "Sąd nad stanem wojennym" odbędzie się przy złożonej z kilkuset uczniów widowni.

http://www.gloswielkopolski.pl/naszeakcje/stanwojenny30lat/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski