Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 71 nawiązali łączność z kosmosem

Grzegorz Okoński
Poznań nawiązał łączność z kosmosem. Współpraca z pięcioma agencjami kosmicznymi – w tym z NASA – łączność radiowa podtrzymywana przez kilkunastu radioamatorów, wyliczona co do sekundy trasa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Ziemią i wielotygodniowa praca nauczycieli, wolontariuszy i uczniów dała efekt – dziesięć minut bezpośredniego kontaktu z kosmosem.

Poznań dołączył do grupy dwudziestu miast w Polsce, w których Amateur Radio on International Space Station (ARISS), projekt mający na celu nawiązywanie łączności radiowej z astronautami, przyniósł taki efekt.

- Jaka była Twoja droga do zostania astronautą – takie pytanie zadała jako pierwsza Zosia z klasy Vc, a po niej mówiły jej koleżanki i koledzy. Pytania wygłaszano po angielsku - wcześniej zostały przetłumaczone i przesłane za pośrednictwem NASA na stację. Głosy dzieci płynęły w kosmos dzięki przekazowi radiowemu z Poznania do stacji radioamatorskiej w Santa Rosa w Kalifornii, skąd były transmitowane do odbiornika obsługiwanego przez astronautę Richarda Arnolda. Ten szybko odpowiadał, a dzieci zadawały kolejne pytania, by zdążyć zmieścić się w limicie czasowym, wyznaczanym przez ruchy Ziemi i samej stacji. Nad przekazem czuwało na miejscu dwóch radiooperatorów, tłumaczka, a ponadto radiooperatorzy – moderatorzy w Holandii i w USA.

Obecny na spotkaniu Mirosław Hermaszewski, polski kosmonauta, wspomniał wówczas, że jego stacji okrążenie Ziemi zajmowało 90 minut, a nad Polską był każdorazowo tylko 97 sekund. - To historyczna chwila, przeszliśmy do historii – cieszyli się uczniowie i Agnieszka Tokarczuk, koordynatorka projektu, nauczycielka SP71.

Przed nawiązaniem połączenia Mirosław Hermaszewski spotkał się z uczniami, rodzicami, nauczycielami, bardzo barwnie opowiadając o locie kosmicznym i sypał anegdotami.

Przypomnijmy, że uczniowie SP71 uczestniczą w programie ARISS, w ramach którego poznawali ciekawostki dotyczące warunków życia w kosmosie, uczyli się o pojazdach wykorzystywanych do badania powierzchni obcych planet, budowali model Układu Słonecznego itp. Projekt ARISS, jest projektem prowadzonym przez wolontariuszy. Celem jest łączność radioamatorska z astronautami ze stacji orbitalnej. Projekt ma walory edukacyjne i jest skierowany do szkół z całego świata.

Tak wyglądało połączenie:

Do sukcesu połączenia z Poznania przyczynili się krótkofalowcy z ARISS, Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3YOR, Polskiego Związku Krótkofalarskiego, a także inni z 16 różnych organizacji krótkofalarskich i ochotnicy z pięciu partnerskich agencji kosmicznych (kanadyjskiej CSA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA, rosyjskiej Rosaviakosmos, i amerykańskiej NASA).

- Jestem przekonana, że organizacja tego typu wydarzeń przyczynia się do rozbudzenia zainteresowania astronomią, badaniami kosmosu, naukami ścisłymi, pasją do nauki samej w sobie. Chcemy pokazać dzieciom, że mają nieograniczone możliwości i że mogą spełniać swoje marzenia – mówi Agnieszka Tokarczuk. - Nie rezygnujcie z marzeń – jeśli będziecie ciężko nad nimi pracować, zobaczycie, że nie ma rzeczy niemożliwych – wtórował jej Mirosław Hermaszewski.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Jaki samochód do Ciebie pasuje?

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski