Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Udane imieniny miasta na Starym Rynku

Bogna Kisiel
Poznaniacy i turyści, którzy dzisiaj w południe wybrali się przed ratusz, z pewnością nie żałowali swojej decyzji. Takiej fety z okazji imienin miasta i tak wyjątkowych gości jeszcze chyba nie było.

Płytę Starego Rynku opanowali artyści. Święci Piotr i Paweł oraz towarzyszący im orszak - przy wtórze bębnów, piszczałek i innych anielskich instrumentów - rzucali groszem i rozdawali pyry na szczęście
.
Imieniny rozpoczęły się rano nabożeństwem w katedrze w intencji mieszkańców Poznania. Następnie o godzinie 12 w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Wzięli w niej udział radni, przedstawiciele władz wojewódzkich, korpusu konsularnego, poznańskich uczelni, policji, straży pożarnej oraz zaproszeni goście. Jedynym pustym fotelem był ten, który dotychczas zajmował zmarły Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania. Zebrani chwilą ciszy uczcili jego śmierć.

- Tak jak miał odwagę stać na czele demonstracji w stanie wojennym, tak nie zabrakło mu jej później w podejmowaniu trudnych decyzji - wspominał zmarłego Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady.

O swoim zastępcy mówił także prezydent Ryszard Grobelny, który podkreślił, że dla Macieja Frankiewicza nie było rzeczy niemożliwych. Nawet w sytuacjach trudnych wierzył w sukces. Przypomniał także swojego poprzednika niedawno zmarłego Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. To właśnie takim ludziom Poznań zawdzięcza swoją silną obecnie pozycję, jest miastem silnym gospodarczo, mającym najtańszą w Polsce administrację, w którym jakość życia mieszkańców stale rośnie.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego - wręczając prezydentowi Grobelnemu odznakę za zasługi dla województwa wielkopolskiego - zwrócił uwagę, że na tej sile Poznania korzysta także region.

Podczas sesji wyróżniono także trzy osoby tytułem "Zasłużony dla Miasta Poznania". Otrzymali je ksiądz Stefan Dusza (był nieobecny, obecnie przebywa w Jerozolimie), Alojzy Andrzej Łuczak (tytuł odebrał syn) oraz Olcha Wierzbowska-Sikorska. Nagrodę naukową przyznano prof. Zofii Trojanowicz, a artystyczną - Krystynie Miłobędzkiej. - Ta nagroda łączy w piękny sposób moją młodość ze starością - przyznała K. Miłobędzka.

Za osiągnięcia sportowe uhonorowano kajakarkę Anetę Konieczną oraz trenera wioślarzy Marcina Witkowskiego. - Wśród wioślarzy wygrywa ten, kto najszybciej się cofa - żartował Witkowski, tłumacząc różnicę między kajakarzem a wioślarzem.

Natomiast tytułem Honorowego Obywatela Miasta Poznania wyróżniono prezydenta Lecha Wałęsę oraz premiera Tadeusza Mazowieckiego. Prezydent Wałęsa nie mógł przyjechać do Poznania. Dzisiaj musiał być w Brukseli, ale obiecał je osobiście odebrać. Obecny był natomiast premier Mazowiecki, którego powitano owacją na stojąco.

Po zakończonej sesji na schodach ratusza Piotr Frydryszek, prezes Radia Merkury poprosił premiera Mazowieckiego i jego wnuczkę Aleksandrę o wylosowanie imienników miasta. Tę funkcję przez najbliższy rok pełnić będą Piotr Orzeszek oraz Paweł Osiewicz. Otrzymają oni wiele atrakcyjnych nagród m.in: bilety na mecze Lecha, do kin, teatrów, na baseny. Będą mogli za darmo parkować i jeździć komunikacją miejską. Pojadą na wycieczkę do Pragi. Łącznie aż 40 darczyńców wsparło zabawę, którą Radio Merkury prowadzi od lat z "Polska Głos Wielkopolski".

Dla premiera i wszystkich zgromadzonych na rynku zaśpiewała Hanna Banaszak. Następnie Tadeusz Mazowiecki wraz z wnuczką, prezydentem Grobelnym i przewodniczącym Ganowiczem bryczką odjechali do magistratu. Towarzyszył im orszak św. Piotra i Pawła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski