Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Urodzinowy koncert muzyki Krzysztofa Komedy w "Głosie"

Marek Zaradniak
Gdyby żył, polski jazzman i twórca muzyki filmowej Krzysztof Komeda-Trzciński 27 kwietnia obchodziłby 88. urodziny
Gdyby żył, polski jazzman i twórca muzyki filmowej Krzysztof Komeda-Trzciński 27 kwietnia obchodziłby 88. urodziny Archiwum Ery Jazzu
Gdyby żył, w najbliższą sobotę słynny polski pianista jazzowy i kompozytor Krzysztof Komeda-Trzciński obchodziłby 88. urodziny. Rocznica ta stała się pretekstem do zorganizowania koncertu „Urodziny Komedy w Głosie Wielkopolskim”.

Jego pomysłodawcą jest znany poznański dziennikarz muzyczny Mariusz Kwaśniewski, a zagrają ceniony poznański kontrabasista jazzowy, a zarazem popularyzator twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego Patryk Piłasiewicz, saksofonista Kacper Krupa oraz pianista Kuba Królikowski.

Koncert, który rozpocznie się w studiu telewizyjnym „Głosu Wielkopolskiego” przy ulicy Grunwaldzkiej 19 w sobotę, 27 kwietnia, o godzinie 18, będzie można śledzić w internecie na stronie gloswielkopolski.pl.

Stanowi on zarazem nawiązanie do pierwszego oficjalnego koncertu Sekstetu Komedy, jaki odbył się w marcu 1956 roku w świetlicy budynku RSW Prasa przy Grunwaldzkiej 19. Stało się tak dlatego, że ówczesny student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu Jerzy Milian okazał się nie tylko dobrze zapowiadającym się muzykiem jazzowym, lecz również świetnym organizatorem. Wpadł on na pomysł zorganizowania pierwszego w Poznaniu jam session. Oprócz Sekstetu Komedy wzięli w nim udział czeska orkiestra Gustawa Broma, a także zespół Jerzego Grzewińskiego. Gustaw Brom, który wtedy uważany był za europejską znakomitość jazzową, o Komedzie wyrażał się nizwykle pozytywnie. Odnotujmy, że w skład Sekstetu Komedy oprócz lidera pianisty wchodzili wtedy wibrafonista Jerzy Milian, kontrabasista Józef Stolarz, perkusista Jan Zylber oraz saksofoniści Jan Wróblewski i Stanisław Pludra.

Jak powiedział Patryk Piłasiewicz, w programie urodzinowego koncertu znajdą się najprawdopodobniej ballada „Nim w stanie dzień” z filmu „Prawo i i pięść”, Ballada z filmu „Nóż w wodzie”, temat z filmu „Dwaj ludzie z szafą” oraz „Crazy Girl”.

Tymczasem przypomnijmy, że we wtorek mija pół wieku od śmierci wybitnego jazzmana i twórcy muzyki filmowej. Zmarł on w kilka dni po przewiezieniu do Warszawy z Los Angeles. Wcześniej w grudniu 1968 roku uległ tam wypadkowi, który był przyczyną śmierci. Znakomicie rozwijająca się kariera artystyczna została przerwana. Po Komedzie pozostała muzyka.

Przegląd kulturalny Mateusza Frąckowiaka - odcinek 77

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski