Poznań: Urzędnicy przygotowują Białą Księgę Toru Poznań

  Poznań: Urzędnicy przygotowują Białą Księgę Toru Poznań

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Urzędnicy przygotowują Białą Księgę Toru Poznań

  ©Grzegorz Dembiński

  Urząd Miasta nie zgadza się z żadnym z zarzutów CBA dotyczących Toru Poznań. Władze miasta twierdzą, że przeprowadzona kontrola była wybiórcza i pomijała ważne dokumenty. Dlatego pracownicy magistratu przygotowują ogólnodostępną Białą Księgę, by każdy mógł sam zapoznać się z całą dokumentacją dotyczącą tego terenu.
  Poznań: Urzędnicy przygotowują Białą Księgę Toru Poznań

  ©Grzegorz Dembiński

  W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu o możliwości narażenia miasta Poznań na duże straty finansowe. Według kontroli CBA, winę za to mogli ponieść przedstawiciele władz miasta zajmujący wysokie pozycje. Z kontroli wynika m.in., że stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski przez lata korzystało z Toru Poznań nieodpłatnie, przez co miasto miałoby stracić 7,2 mln zł. Według CBA, miasto miało prawo obciążenia stowarzyszenia kosztem użytkowania terenu.

  Zobacz też: Tor Poznań: Milionowe straty miasta? CBA powiadomiło prokuraturę

  Zaraz po komunikacie wydanym przez CBA odniosło się do niego miasto, które odpierało zarzuty CBA. Teraz władze Poznania zapowiadają, że urzędnicy przygotowują ogólnodostępną Białą Księgę, by każdy mógł sam zapoznać się z całą dokumentacją dotyczącą tego terenu.

  Zobacz też: CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie Toru Poznań. Miasto nie zgadza się z zarzutami

  - Urząd Miasta Poznania nie zgadza się z żadnym z zarzutów CBA. Biuro wyciągnęło wnioski w drodze wybiórczej analizy wszystkich dokumentów uzyskanych w trakcie kontroli. Co więcej, CBA w swoim materiale nie odniosło się do wszystkich dokumentów, przekazanych przez urząd. To spowodowało, że podniesione przez CBA zarzuty są bezpodstawne, a podjęcie działań zgodnych z wytycznymi CBA – naraziłoby Miasto Poznań na ryzyko wielomilionowych odszkodowań - informuje Hanna Surma, rzecznik magistratu.

  Według magistratu, przy sporządzaniu protokołu kontroli Toru Poznań pominięto wiele faktów. Chodzi m.in. o fakt, iż 9 kwietnia 1998 roku między Miastem Poznań a Automobilklubem Wielkopolskim została zawarta umowa użyczenia o charakterze nieodpłatnym. Z propozycją zawarcia takiej umowy wystąpił dnia 31 marca 1998 roku Automobilklub Wielkopolski, a ówczesny Zarząd Miasta Poznania – na posiedzeniu w dniu 9 kwietnia 1998 roku – wyraził na to zgodę.

  - Przyczyną zawarcia tej umowy był nieuregulowany stan prawny gruntów, czyli toczące się postępowania administracyjne i sądowe, które miały zdecydować o prawie własności do nich. Należy zaznaczyć, iż postępowania te toczą się do chwili obecnej i to z inicjatywy spadkobierców - tłumaczy H. Surma.

  Dalej rzecznik wyjaśnia, iż szkoda, o której informowało CBA (7,2 mln zł) nigdy nie powstała. - Bezpodstawne jest kierowanie żądania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania w sytuacji, gdy istnieje umowa między stronami. Jest to zatem zarzut całkowicie pozbawiony logiki - stwierdza H. Surma.

  Biała Księga Toru Poznań zostanie opublikowana we wrześniu.

  POLECAMY:
  Fani motoryzacji mogli podziwiać superszybkie samochody na poznańskim torze:

  Źródło: TVN24

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś tu śmierdzi

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Miasto może przygotować sobie 3 Białe Księgi. I tak to im nie pomoże. A, czy przypadkiem prezes AW Robert Werle nie ma żony, która do niedawna orzekała w poznańskim sądzie? Co, do przerzucenia...rozwiń całość

  Miasto może przygotować sobie 3 Białe Księgi. I tak to im nie pomoże. A, czy przypadkiem prezes AW Robert Werle nie ma żony, która do niedawna orzekała w poznańskim sądzie? Co, do przerzucenia ziemi ze stadionu przy Bułgarskiej, to są jeszcze bezpośredni świadkowie, którzy tę ziemię przewozili na Tor Poznań. Dlatego, zarówno urzędasy z Miasta, jak i z AW niech się nie wymądrzają, gdyż sprawa w końcu się rypła. A sądzę, że to jeszcze nie koniec.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wanted

  Maximus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Urząd może się zgadzać lub nie ale Prezydent i Rada pod sąd za niegospodarność w mieście. Ale z pedałami to umiecie się zadawać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Denne zarzuty

  Tous (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Sprawa jest prosta od strony prawnej. Była umowa i każdy kto zna prawo wie że w tej sytuacji nie można mówić o bezuumownym korzystaniu i oczekiwać odszkodowania.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Sprawa jest prosta" pod warunkiem, że jedna ze stron umowy ma tytul prawny do przedmiotu umowy

  ani miasto, ani Tor Poznań chyba takiego tytułu nie mają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Umowa to jeszcze nie prawo - umowa musi być zgodna z prawem.
  "każdy kto zna prawo to wie".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Roszczenia spadkobiercow

  Q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Slaby ten zarzut. Tam sa roszczenia dotyczace rowniez lotniska Lawica. Ja bym zainteresowal sie bezprawnym zworzeniem ziemi z budowy stadionu . Ziemia wyladowala na Torze Poznan bez dokumentow...rozwiń całość

  Slaby ten zarzut. Tam sa roszczenia dotyczace rowniez lotniska Lawica. Ja bym zainteresowal sie bezprawnym zworzeniem ziemi z budowy stadionu . Ziemia wyladowala na Torze Poznan bez dokumentow niezbednych do tego procederu. Wielkie pieniadze S.P. Vice Prezydenta Frankiewicza w porozumieniu z Ryszardem G. przy wspoludziale architekta Ryzynskiego. Pokazcie fakture za wywoz ziemi ze stadionu a okaze sie ze m3 ziemi bylo miliony.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za syf i apartamenty dla meneli stadionu Szyca na "swoim" gruncie miasto Poznań zapłacilo 10 mln zł

  miasto Poznań nie zyskało 7,2 mln zł za bezumowne korzystanie z nie swojej własności przez Tor P-ń? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  To jakiś "kabaret finansowo-ekonomiczny"?
  Ciekawe ile milionów zapłaci wmanewrowane miasto Poznań
  po uregulowaniu stosunków własnościowych na Torze Poznań.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY