Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań VIVA Senior: Poznańscy seniorzy będą czekać krócej na operacje zaćmy. Nie zapłacą za zabieg

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznańscy seniorzy będą czekać krócej na operacje zaćmy
Poznańscy seniorzy będą czekać krócej na operacje zaćmy Joanna Urbaniec
Poznańscy seniorzy nie będą długo czekać w kolejce na operację zaćmy. Miasto chce przekazać dodatkowo 100 tysięcy złotych, by przyspieszyć te zabiegi.

W ramach programu Poznań VIVA Senior realizowany jest projekt mobilnej biblioteki, adresowany dla osób starszych, niedołężnych, na wózkach w wieku 70+. W lutym Biblioteka Raczyńskich uruchomiła darmowy dowóz wypożyczonych książek do domów starszych poznaniaków. Osoby starsze, niedołężne, na wózkach w wieku 70+ zamawiają telefonicznie książkę, a pracownik biblioteki przywozi im ją do domu.

- Przy okazji tego projektu seniorzy zwrócili uwagę, że mają problemy ze wzrokiem. Z audiobooków nie chcą korzystać, wolą książki w papierowej wersji – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W ten sposób darmowe wypożyczanie książek stało się inspiracją do wprowadzenia kolejnej, darmowej usługi dla poznańskich seniorów. - Kolejka na operację zaćmy jest długa, na zabieg trzeba czekać rok, półtora – mówi prezydent Solarski. - Chcemy przyspieszyć te zabiegi.

Na marcowej sesji Rady Miasta będą wprowadzane zmiany do tegorocznego budżetu Poznania. Jedna z nich przewiduje przekazanie dodatkowych 100 tysięcy złotych dla Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej na operacje zaćmy dla poznańskich seniorów. - Ci, którzy oczekują w kolejce będą mieli przyspieszone operacje, zostaną niejako wykonane „po godzinach” - tłumaczy J. Solarski.

Skorzystają na tym nie tylko seniorzy, którzy szybciej pozbędą się zaćmy, ale także pozostali, bo kolejka będzie krótsza. - Każda dodatkowa złotówka to korzyść dla pacjentów i szpitala – podkreśla Stanisław Rusek, rzecznik szpitala przy Szwajcarskiej. I dodaje: - Dostępne terminy zabiegu usunięcia zaćmy to czerwiec, lipiec 2019 r., w pilnych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia operacji w listopadzie, grudniu tego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

- Bezpośredni kontakt bibliotekarza z czytelnikiem pozwoli precyzyjniej określić jego zamiłowania i ułatwi wybór odpowiedniej książki - tłumaczy Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich

Mobilna biblioteka dojedzie do poznańskich seniorów. Bibliot...

Na koniec naszych odwiedzin zaczepny uśmiech z ulubionej zabawki Tymka – niebieskiej bańki. Żegnamy się, ale za trzy godziny spotkamy się na pikniku zorganizowanym przez strażaków, podczas którego odbędzie się zbiórka środków na leczenie Tymka.Jak pomóc Tymkowi?Zbiórka pieniędzy prowadzona jest na stronie siepomaga.pl/ratujemytymka.CZYTAJ TAKŻE:Nie poddaje się, walczy, jest dzielny. Ale Tymek sam nie pokona raka. Ty możesz dać mu szansę na życie!Zrobili tysiąc papierowych żurawi, aby spełniło się jedno życzenie chorego na raka Tymka

Odwiedziliśmy Tymka Bajera z Koziegłów. Chory na raka chłopi...

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski